Deneysel diffüz kafa travmasında ginsengin süperoksit dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GSH-Px) düzeyine etkisiyle nöroprotektivitesinin incelenmesi
The neuroprotective effect of ginseng to the level of superoxide dismutase (SOD), glutathione peroxidase (GSH-Px) in the experimental diffuse traumatic brain injury
  1. Tez No: 324946
  2. Yazar: İSMAİL DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJMİ KIYMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Nöroşirürji, Patoloji, Biochemistry, Neurosurgery, Pathology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Çalışmamızda ratlarda oluşturulan diffüz kafa travması sonrası oluşan beyin hasarında Ginsengin antioksidan enzim düzeylerine etkisi ve nöroprotektivitesinin incelenmesi amaçlanmıştır.Materyal ve Metod: Çalışmada ağırlıkları 300-450 gram arasında değişen 35 adet erişkin erkek Wistar-Albino sıçan kullanıldı. Hayvanlar dört gruba ayrıldı. 1. grup: Kontrol grubu (n= 5) . 2. grup: Ginseng grubu (n= 10). 3. grup: Travma grubu (n=10 ). 4. grup: Travma oluşturulup Ginseng verilen grup (n=10 ). Birinci gruba hiçbir müdahalede bulunulmadı. İkinci gruptaki hayvanlara travma oluşturulmadan Ginseng 50 mg/kg 1, 24, 48. saatlerde intraperitoneal olarak verilip Ginsengin normal dokudaki etkisi incelendi. 3. gruba Feeney?in ağırlık düşürme modeli ile diffüz kafa travması oluşturulup hiçbir ilaç verilmedi. 4.grupta ise hayvanlara Feeney?in ağırlık düşürme modeli ile düffüz kafa travması oluşturulup Ginseng 50 mg/kg travmadan 1, 24 ve 48 saat sonra intraperitoneal olarak verildi. Travmadan 72 saat sonra ratlar sakrifiye edilerek beyin dokuları histopatolojik ve biyokimyasal inceleme için çıkarıldı. Histopatolojik kesitler hemoraji, nekroz ve infiltrasyon durumlarına göre skorlandı. Biyokimyasal incemede beyin dokusunda Süperoksid Dismutaz ve Glutatyon Peroksidaz düzeylerine bakıldı.Bulgular: Histopatolojik inceleme sonrası yapılan skorlamaya göre travma uygulanıp Ginseng verilen grupta sadece travma uygulanan gruba göre skorlarda azalma mevcut. Histopatolojik incelemede travma grubunda beyin kesitlerinde travma bölgesi ve çevresinde izlenen dejenere nöronlar ve glial hücreler yanında, genel olarak nöronların koyu eozinofilik sitoplazmalı, piknotik nukleuslu olduğu saptandı. Ayrıca nöronların nukleuslarının periferik yerleşimli olduğu dikkati çekti. Fakat travma uygulanıp Ginseng verilen grupta ise beyin kesitlerinde, travma bölgesi ve yakınındaki nöronlarda eozinofilik sitoplazma, piknotik ve periferik nukleus bulgularının çok daha az gözlendiği dikkati çekti.Dokuda SOD düzeyinde istatiksel olarak anlamlı değişiklik saptanmazken GSH Px düzeyini tedavi grubunda travma grubuna göre istatiksel olarak anlamlı düzeyde azaltmıştır.Sonuç: Ginsengin GSH Px düzeyine etki etmesi ve histopatolojik skorları düşürmesi ile antioksidan ve nöroprotektif etki ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: We investigated the neuroprotective effect of ginseng and also its effect to the level of the antioxidant enzymes in the rats with the experimental diffuse traumatic brain injury.Materials and Methods: 35 male Wistar-Albino rats weighing 300?450 g were used in our study. Rats were seperated into four groups.1.group: Control group (n= 5), 2. group: Treated with Ginseng (n= 10), 3. group: Rats with diffuse traumatic brain injury (n=10 ), 4. group: Rats with diffuse traumatic brain injury and treated with Ginseng (n=10 ). Nothing was performed to the first group. 50 mg/kg Ginseng was administered in 1st, 24th, 48th hours intraperitoneally to the 2nd group rats that had no brain injury in order to see the effect of Ginseng in the normal tissue. Diffuse traumatic brain injury was constituted with the weight drop model of Feeney in the 3rd group and no drug were administired. In the 4th group, diffuse traumatic brain injury was constituted with the same model and 50 mg/kg Ginseng was administered in 1st, 24th, 48th hours intraperitoneally. Rats were sacrificed 72 hours after the trauma and brain tissues were removed for histopathological and biochemical examination Histopathological examinations were scored according to hemorrhage, necrosis, and infiltration. SOD and GSH PX levels in the brain tissue were measured with the biochemical examination.Results: Scores were lower in the rats with brain injury and Ginseng treatment (4th group) than the rats with just brain injury (3rd group). In the histopathologic examination, degenerated neurons, glial cells, neurons with dark eosinophilic cytoplasm, pyknotic nuclei were observed in the rats with barin injury. Also it was found that the nuclei of neurons localized in the peripheral side. However, eosinophilic cytoplasm, pyknotic and peripheric nuclei were observed much less in the rats with barin injury and treated with Ginseng in the histopathologic examination. There was no statistically significant difference in the level of SOD in the tissue but the level of GSH Px were statistically significantly reduced in the treatment group than trauma group.Conclusion: Because of the effect of Ginseng to the level of GSH Px and because it reduced the histopathological scores, it was thought that ginseng had antioxidant and neuroprotective effects in the diffuse traumatic brain injury