Larenks kanserlerinin epidemiyolojik ve klinik özelliklerinin retrospektif olarak araştırılması
Retrospective investigation of epidemiological and clinical characteristics of laryngeal cancers
- Tez No: 324950
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÇANKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Larenks kanseri tüm vücut malignitelerinin %2-5'ni, bas-boyun malignitelerinin ise%25'ini olusturmaktadır. Ülkemizde ise Sağlık Bakanlığı kayıtlarına göre 1999 yılı tümvücut kanserlerinin %5,62'sini larenks kanserleri olusturmaktadır. Larenks kanseri en sık5?7 dekadlar arasında görülmekte olup erkek/kadın oranı 5/1- 20/1 arasında değismektedir.Bu çalısmada Yüzüncüyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Arastırma HastanesiKulak Burun Boğaz ve Bas-Boyun Cerrahisi Anabilim Dalında 1994-2011 tarihleriarasında larenks kanseri tanısı almıs 69 hastanın retrospektif değerlendirilmesi yapılmıstır.Bu hastaların 59'u erkek (%85,5), 10'u kadındı (%14,5). Yas ortalaması 56,5 idi. En sıkbasvuru semptomu erkeklerde kadınlardan daha fazla olmak üzere ses kısıklığı sikayetidi(51 olgu-%73,9).Hastalarda %88'i yassı epitel hücreli karsinom idi ve dağılımda; 12 olgu (17,4)supraglottik, 14 olgu (%20,3) glottik, 43 olgu (62,3) ise transglottik yerlesimliydi. Sadecesubglottik yerlesimli vakamız yoktu. Dağılımdaki bu farklılık hastaların tedaviye geçbaslamalarına bağlı olarak lezyonun ilerlemis olmasından kaynaklı olabilir.Lokalizasyona bakılmaksızın tüm hastalarda boyun disseksiyonunun patolojikdeğerlendirilmesinde kötü diferansiye (G3) tümörlerde %100 oranında, orta diferansiye(G2) tümörlerde %80 oranında ve iyi diferansiye (G1) tümörlerde %30 oranında servikalmetastaz olduğu saptanmıstır.
Özet (Çeviri)
Laryngeal cancer perform 2-5% of whole body malignancies and 25% of headand neck malignancies. According to the data of the Ministry Health of Turkey, year 1999,larynx cancer perform 5.62% of all cancers. Laryngeal cancer is mostcommonly seen between 5-7th and male / female ratio is 5/1- 20/1 varies.In this study, 69 patients who had surgery for laryngeal cancer between 1994-2011 years at Yüzüncüyıl University School of Medicine Education andResearch Hospital, Department of Otolaryngology and Head and Neck Surgery, evaluatedretrospectively There are 59 males (85.5%) and 10 women (14.5%)patients. The mean ageis 56.59 (± 13.08 SD). The most common presenting symptom which was frequently seenin men was disphonia (51 cases-73.9%).88% of cases were squamous cell carcinoma, 12 cases (17.4) supraglottic,14 cases (20.3%)glottic, 43 cases (62.3) were transglottic localization.There wasn?tsubglottic localization. Difference in distribution may depends on beginning to treatmenttoo late that leads to disease progression.Pathologic evaluation of neck dissection in all patients regardless of localization,cervical metastasis determined in poorly differentiated (G3) tumors 100%,differentiated (G2) tumors 80% and well differentiated (G1) tumors 30% .