Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı'nda baş boyun kanseri tanısı alan olguların retrospektif analizi
Retrospektive analysis head and neck cancer patients followed by the Celal Bayar University department of pathologywere screened and patients which received head and neck cancer diagnosis at the department of ent
  1. Tez No: 375148
  2. Yazar: EMRAH EKİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖRKEM ESKİİZMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş : Baş boyun kanserleri (BBK), temel olarak larenks, oral kavite, farenks (orofarenks, hipofarenks, nazofarenks) ve paranazal sinüs kanserlerini içermektedir. Baş boyun kanserleri, tüm kanserlerin yaklaşık %3'lük bir kısmını oluşturmasına ve tüm kanserler arasında 6. sırada yer almasına rağmen kansere bağlı ölümler arasında önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmadaki hedef, Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda 2004-2012 yılları arasında BBK tanısı almış olan olguların demografik verileri, bölge dağılımı, TNM, evre ve tedavi bilgilerinin retrospektif olarak incelenmesidir. Materyal ve Metod : Çalışmada Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Patoloji Anabilim Dalı'nda kayıtlı olan BBK'lı hastaların isimleri taranmış ve Ocak 2004 – Aralık 2012 tarihleri arasında Kulak Burun Boğaz Hastalıkları'nda BBK tanısı alan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Elde edilen veriler istatistiksel analiz için SPSS 15.0 programına yüklenmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil 636 olgunun yaş ortalaması 58.3 (9-105) olarak saptanmıştır. Tüm olguların 515'i erkek (%81), 121'i kadın (%19) hastadan oluşmaktadır. Olguların bölgelere göre dağılımına bakıldığında en sık tutulan bölge 317 (%51.3) olgu ile larenks iken daha sonra sırasıyla orofarenks, dudak, nazofarenks, hipofarenks tümörleri öne çıkan tutulum yerleridir. Olguların yaklaşık %45,2'sinde tedavi verilerinde eksiklik olduğu saptanmıştır. Sonuç: Baş boyun kanserlerinde sıklık yaş, cinsiyet ve meslek dağılımlarına kadar pek çok alanda bölgesel farklılıkların olduğu bilinmektedir. Ülkemizde bu konuda yapılan çalışmalar yetersizdir. Hastalığın ülkemizdeki özelliklerinin daha iyi bilinebilmesi için kayıt ve veri analizi çalışmalarının yapılarak bölgesel farklılıkların belirlenmesi, risk faktörlerinin tanınması, ülkemizde hastalığın yaygınlığı ve özellikleri hakkında daha iyi fikir sahibi olmamızı sağlayan çalışmalara gereksinim vardır. Bu tür çalışmalarla yıllar içinde kanserlerin epidemiyolojik özelliklerinde meydana gelen değişiklikleri daha iyi fark etmemiz için olguların verilerinin düzenli kayıtlanması oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
Introduction Head and neck cancers basically consist of larynx, oral cavity, pharynx (oropharynx, hypopharynx, nasopharynx) and paranasal sinus cancers. Although head and neck cancers form almost %3 of all cancers and are 6th most frequent types among all cancers, they are an important causeofcancer-related deaths. The aim of this study is analyze of the patients demographic data,region distribution, TNM stage and treatment information which received head and neck cancer diagnosis at the department of ENT between January 2004-December 2012 Materials-Methodology In the study,the names of head and neck cancer patients followed by the Celal Bayar University Department of Pathologywere screened and patients which received head and neck cancer diagnosis at the department of ENT between January 2004-December 2012 were selected for the study. Skin cancers of head, neck and face were not included to the study.The obtained data were analyzed with SPSS 15.0 software. Results Mean age of 636 patients was 58.3+13.9 (9-105). 515 of the patients were male(81%) and 121 of them were female(19%). The most commonly involved region among all cases was larynx with 317(51.3%), and then oropharynx, lips, nasopharynx and hipopharynx, consecutively. In45.2% of cases, the treatment data was incomplete. Discussion For head and neck cancers, it is known that there are differences at frequency, age, gender and profession among regions of Turkey. In our country, this subject is not sufficiently studied. To get a better understanding of the disease features in our country, we need to detect regional characteristics by making records of work and data analysis, determining risk factors, studies which help us to have better ideas about its distribution and characteristics. This type of studies will allow us to notice changes occurring in the epidemiological characteristics of cancers. For that aimit is important to regularly enrolled patients data.