Deneysel spinal kord yaralanmasında Pregabalinin nöroprotektif etkisi: Kanda ve nöral dokuda antioksidan enzimlerin oksidatif stres açısından incelenmesi
Pregabalin neuroprotective effect in experimental spinal cord injury; investigation of oxidative stress, antioxidant enzymes in the blood and neural tissue
- Tez No: 324949
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METEHAN ESEOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Spinal kord yaralanmasına bağlı oluşan hasar ciddi bir sağlık problemi olup önemli oranda fiziksel, emosyonel ve sosyoekomik kayıplar oluşturmaktadır. Spinal kord travması şiddetine göre hafif ve geçiçi nörolojik defisitten, tam hasara kadar geniş çaplı yaralanmalar oluşturabilir. Travma sonrası oluşan primer hasarı, bir takım fizyopatolojik kaskadların oluşturduğu sekonder hasar takip eder. Son iki dekatta hız kazanan çalışmalar travma sonrası oluşan sekonder hasarın gelişimini önlemeye yöneliktir. Bu çalışmada ratlarda Allen'in ağırlık düşürme metodu ile oluşturulan omurilik travması sonrası nöropatik ağrı ve epilepsi tedavisinde yaygın kullanılan pregabalinin etkileri incelendi. Pregabalin presinaptik bölgede kalsiyum akışını modüle etmesi, hipereksite nöronları normal düzeye getirmesi ve eksitatör nörotransmitter olan glutamat ve noradrenalini azaltması nedeniyle nöroprotektif etkisininin olduğu öngörüsü ile beraber sekonder hasarda önemli yer alan oksidan sistem üzerine de etkisinin olabileceği öngörüsüyle nöroprotektif etkisi ile beraber tesbit etmeyi hedefledik. Omurilik travması sonrası denekler 6 gruba ayrıldı. Hasar oluşturulan gruplarına 30. dk 12., 24., 36., ve 48. saatlerde intraperitoneal 40mg/kg ve 80mg/kg pregabalin, 30 mg/kg metilprednizolon ve 0,5cc serum fizyolojik uygulanarak karşılaştırıldı. Ratların günlük eğik düzlem ve motor skor muayeneleri yapıldı. 3. Gün ratlar sakrifiye edilip kan ve omurilik dokuları alındı. Nöral doku ve serumda süperoksit dismutaz ve glutatyon peroksidaz enzim düzeyleri incelendi. Alınan dokularda hematoksilen eosin ile histopatolojik incelemesi yapıldı. Elde edilen verilerde histopatolojik açıdan anlamlı fark elde edilemedi. Eğik düzlem sonuçları travma ve tedavi grupları arasında anlamlı fark bulundu. Sonuç olarak pregabalinin dokuda glutatyon peroksidaz düzeyini normal düzeye getirip antioksidan etki ile nöroprotektif etkisinin olduğu eğik düzlem ve nörolojik muayene bulguları ile desteklenmiştir. Bu çalışmada pregabalinin hangi mekanizma ile neuroprotektif etki yaptığı tam olarak tesbit edilememiş olup antioksidan etkili olduğunu, antioksidan ve nöroprotektif etkisi için daha fazla deneysel çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The injury which results from spinal cord trauma is a serious health problem and causes remarkable physical, emotional and socioeconomical loss. The injuries caused by spinal cord trauma may range from trivial and temporary neurological deficits to total or nearly total injuries depending on the severity of the trauma. The primary injury which emerges after trauma is followed by the secondary injury created by several physiopathological cascades. The studies carried out over the last two decades have focused on prevention of development of secondary injury caused by trauma. We studied the effects of pregabalinine which is used in neuropathic pain and epilepsy treatment following spinal trauma created with Allen?s falling weight method on rats. We aimed to detect that pregabalinine has a neuroprotective effect because it modulates calcium flow in presynaptic region , brings hyperexcited neurons to normal level and decrease glutamate, an excitatory neurotransmitter , and noradrenaline and that it has a significant effect on oxidant system which plays great role in secondary injury.The subjects which had spinal injury were seperated into six groups after spinal trauma. Intraperitoneal in 30 min. , 12 , 24 , 36 and 48 hour- intervals , 40 mg/kg and 80 mg/kg pregabaline , 30 mg/kg metylprednizolone and 0,5 cc normal saline were applied to the injured groups and their inclined plane and motor score examinations were made.The rats were sacrificed on the third day after their blood and spinal marrow tissues were taken. Afterwards , the neural tissues , superoxide dysmutase in serum and glutathione peroxidase enzyme level were examined and histopathological examination of spinal tissue was made with hemotoxyline eosine. Although the results that we obtained were not histopathologically significant , inclined plane and motor examination results varied greatly depending on trauma intensity and treatment groups.The prediction that pregabalinine has a neuroprotective and antioxidant effects because it moderates glutathione peroxidase in tissues was supported by inclined plane findings. In this study , we have determined that pregabalinine has antioxidant effect but in order to understand its neuroprotective effect mechanism in detail further studies have to be carried out.