1736-1743 ittifak sürecinde Osmanlı - İsveç ilişkileri
Ottoman - Swedish relations during the alliance process of 1736-1743
- Tez No: 324956
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tezimiz Osmanlı ? İsveç ilişkilerini ilk dönemlerinden başlayarak ele almakla birlikte esas olarak 1736-1743 yılları arasında yaşanan gelişmelere odaklanmaktadır. Bu çerçevede 1737 Osmanlı ? İsveç ticaret ve 1739 savunma ittifakı anlaşmaları; XVIII. yüzyıl Avrupa'sında yaşanan önemli değişimler, XII. Karl sonrası İsveç politik yaşamında meydana gelen kritik gelişmeler ve 1736-1739 Osmanlı ? Avusturya ve Rusya savaşının Osmanlı Devleti dış politikasına etkileri üzerinden ele alınmıştır. Bu sebeple çalışmamızda Osmanlı arşiv kaynaklarından yabancı yayınlara kadar geniş bir kaynak malzemesi kullanılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although the thesis deals with the Ottoman- Swedish relationship beginning from the first periods, it basically focuses on the developments that happened between the dates 1736- 1743. In this context, 1737 Ottoman- Swedish trade and 1739 defense alliance agreements were discussed through the important developments in Europe in the 18th century, critical developments that happened in Swedish political life after Karl XII and Ottoman- Austrian and Russian War?s effects on the foreign policy of the Ottoman Empire. For this reason, in this study, it was tried to use a wide range of source material ranging from the Ottoman archival resources to the foreign publications.