1940-1960 yılları arasındaki kültür-sanat dergilerinde resim sanatı eleştirileri
Between the years of 1940-1960's magazines published painting art criticism for art and culture news
  1. Tez No: 325002
  2. Yazar: CANDAŞ KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURŞEN ÖZKUL FINDIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 419
Özet
Bilindiği gibi 1940-1960 arası Türk resim sanatı hakkında birkaç bilgi dışında yeteri kadar derli toplu çalışma bulunmamaktadır. Bu sebeple tezin amacı, anılan zaman dilimine ait kültür ve sanat dergileri ışığında birçok karanlık noktayı ortaya çıkarmak olmuştur. Türk resim sanatının gelişim sürecini izlemek için 1940 ve öncesi ile 1960 ve sonrası yıllardaki yenilikler de tez kapsamına alınmıştır.Bütün bu materyal belirleme çalışmaları sonucunda 450'ye yakın kaynağın tamamı giriş bölümünde belirtilen kurumlarda taranmıştır. Ayrıca, tezimizin konusunu ilgilendiren Türk resim sanatı ile ilgili 46 adet kültür ve sanat dergisinden yararlanılmıştır. Bu yayınlardan elde edilen 2800'ün üzerinde makale, yazı ve fotoğraf dijital ortama aktarılarak döküm ve gruplandırma yapılmıştır. Yıllara göre dergiler, yıllara göre konular, konulara göre yazarlar, konulara göre dergiler ve yazarlara göre dergilerin tablo dökümleri çıkartılmıştır.1940-1960 arası taranan kültür ve sanat dergilerindeki 2800'ün üzerinde makale ve yazının tamamı incelenerek gruplandırmaya gidilmiştir. Eleştiriler, sergiler, röportajlar, sanat akımları ile ilgili yazılara tezde yer verilmiştir. İzlenilecek yöntem sonucunda, 1940-1960 arası dönemin siyasi yapılanmasının sanat ortamına etkisi ile dışarıda gelişen sanat olaylarının ülkemize yansıması ve oluşturduğu etkilerini, dönemin kültür sanat dergilerinden izleyebileceğiz.Sonuç olarak; Çağdaş Türk resim sanatı, 1940-1960 arasında kırılma noktası olmuştur. II. Dünya Savaşı öncesi ve sonrasında değişen dünya düzeni Türkiye'yi de etkilemiştir. Bu etkileşimin sonuçları Türk resim sanatınada yansımıştır. Türk resim sanatı, tarihinin hiçbir döneminde bu kadar hareketli bir dönem yaşamazken, yirmi yıllık bu süreçte, geleneksel ve modern çatışması bir arada var olma çabası içerisine girmiştir.1940'larda devletin desteği sanat üzerinde bütünüyle hissedilirken, 1950'ler sonrasında devlet sanat ve sanatçıdan desteğini tamamen çekmesi sonucu, yalnız kalan sanatçı, arayış içine girerek kendi üslubunu yaratmıştır. Bundan dolayı 1940?1960 arası yıllar birkaç sanat akımın aynı anda Türk resim sanatında görüldüğü bir dönemdir.
Özet (Çeviri)
As it is known, there is no efficient well organized information about Turkish art of painting between 1940 and 1960. As a result of this deficiency, in the light of the prints of this era, the aim of our work is to enlighten the dark spaces of this period. According to follow Turkish painting of art prior to 1940 and latter of 1960, the innovations of these years have been included in our study.As a result of this material determination process, nearly all of the 450 sources scanned at their places that have mentioned in introduction part of our thesis. Concerning to our study of Turkish painting, another 46 culture and art magazines have also been used. Up to total of 2800 text, pictures, paintings, theses have been obtained from these publications and have been transferred to digital media and they are grouped. These groups are magazines and subjects by year, authors by subject, and magazines by subjects and magazines by authors.After up to total of 2800 text, pictures, have been scanned from culture and art magazines, they have been worked on and grouped. Criticism, exhibitions, interviews and articles on art trends have been give in the thesis. At the end of the method that has been followed, we will be able to monitor influence of between 1940 and 1960 political structure of the art and effects of outer developing on our country.As a result (Finally), Turkish art of painting was the break point between 1940-1960. Changing world order before and after World War II also influenced Turkey. The results of this interaction reflected in the art of Turkish painting. Intwenty years of this period, traditional and modern conflicts made an effort to exist at the same time that Turkish art of painting had never been active before like that.While the government?s support of art at high degrees in 1940s, it stopped supporting when it comes to end of 1950s. Thus made artists feeling alone and create their own style. Therefore, in Turkish art of painting between the 1940 and 1960 one can see different art styles at the same time.