2007 Cumhurbaşkanlığı seçimleri bağlamında Türkiye'de rejim tartışmalarının basında ideolojik inşası
The ideological construction of regime debate in Turkey by the press in the context of 2007 presidential elections
- Tez No: 325017
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZİFE GÜNGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Journalism, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 432
Özet
2007 Cumhurbaşkanlığı seçimleri söylemde egemenlik mücadelesine sahne olmuştur. AK Parti adayı Abdullah Gül'ü Türkiye'nin 11. Cumhurbaşkanı olarak seçilmesi Ulusalcılar tarafından ?son kalenin fethi? ve laik cumhuriyeti bir Ilımlı İslam devletine dönüştürme olarak algılanmıştır. Buna karşılık muhafazakâr demokratlar bu görevlendirmeyi milli iradenin tecellisi olarak görmüş ve AK Parti'nin zaferini devletle milletin barışması olarak kutlamışlardır.Bu tez, gücün ideolojisini yansıtan metinlerde egemen söylemi analiz etmiştir. Cumhuriyet, Milliyet ve Zaman gazetelerinin internet sitelerinden derlenen haber ve köşe yazılarında açık edilen ya da gizlenen ideolojiyi eleştirel söylem çözümlemesi kullanılarak yorumlamaya çalışmıştır. Gazetelerin ideolojik üretimi ve karşıtlıkları kurması, süreçte öne çıkan gelişmeler ve kavramlarla şekillenen temalarda çözümlenmiştir.Tez, medya söyleminin toplumdaki güç ve egemenlik ilişkilerini doğrulayıp, meşrulaştırıp yeniden ürettiği sonucuna varmıştır. Söylem bu ideolojik görevi, cumhuriyetçilik karşısında demokrasi, laiklik karşısında din, rejim tehdidi karşısında darbe tehdidi gibi kavramları kullanıp karşıtını (onları) tanımlayarak grup kimliğini (bizi) inşa etmek suretiyle gerçekleştirmiş ve toplumdaki kutuplaşmaları yeniden üretmiştir.
Özet (Çeviri)
2007 Presidential Elections witnessed struggle for the hegemony on discourse. The election of AK Party?s nominee Abdullah Gül as the 11th President of Turkey is considered by neo-nationalists as ?the conquest of the last castle? and a shift from the laic republic to a moderate Islam state. On the other hand, the conservative democrats saw this assignment as the manifestation of national will and celebrated the victory of AK Party as the reconciliation of state and nation.This thesis analyzed the dominating discourse in texts reflecting the ideology of power. It tried to interpret the ideology revealed or hidden in news and columns collected from the internet sites of newspapers Cumhuriyet, Milliyet and Zaman by using critical discourse analysis. The ideological production of newspapers and the construction of oppositions are analyzed by using themes shaped according to the main developments and concepts during this period.The thesis concluded that the media discourses confirmed, legitimated and reproduced relations of power and dominance in society. Discourse did this ideological work by constructing the group identity (us) by defining the opposite (them) using concepts like democracy against republicanism, religious against secular, the thread of coup against the thread of regimen change and reproduced the polarization of the society.