Türk sosyal güvenlik sisteminde geçmişten günümüze isteğe bağlı sigortalılık ve mevcut durumun eleştirel bir yaklaşımla analizi
Voluntary insurance in Turkish social security system from past to present and analysis of the current situation with a critical approach)
  1. Tez No: 325072
  2. Yazar: SALİH SERKAN ÇITIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A.NİZAMETTİN AKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Insurance, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Sosyal sigortaların en temel özelliği sigortalılığın zorunlu olmasıdır. Sigortalı olup olmamak kişinin iradesine bırakılmamıştır. Belirli koşulların oluşması halinde işveren, sigortalı ve Kurum arasında çerçevesi Kanun ile belirlenen bir hukuksal ilişki ortaya çıkar. Ancak, zorunluluk ilkesi olarak adlandırılan bu durum tam anlamıyla uygulandığında, zorunlu sigortalılık niteliğini kazanma koşullarını sağlayamayanların sigortalı olamamaları sonucu ortaya çıkacaktır. Bu noktada, zorunlu sigortalılığın istisnası olarak nitelendirilen isteğe bağlı sigortalılık uygulaması ile zorunlu sigortalılık niteliği kazanamayanlar ve bu koşulları sonradan yitirenlere sigortalılık imkanı sağlanmaktadır.Tez çalışmasında özetle, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda yer alan isteğe bağlı sigortalılık ile ilgili düzenlemeler; konuyla ilgili geçmiş uygulamalara, yargı kararlarına ve uygulamadaki sorunlara da yer verilmek suretiyle incelenmiş ve açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The most fundamental feature of social insurance is the obligatory nature of insurance. Being covered by social insurance is not left to the will of the person. When certain circumstances are met, a legal relationship framed by the law will occur between the employer, the insured employee and the institution. However, when this situation, specifically called the principle of necessity is applied literally, those who cannot meet the requirements of compulsory insurance will not gain the right to be insured. At this point, employees who are unable to qualify for compulsory insurance via voluntary insurance defined as the exception of compulsory insurance and those who lose this right later on, are provided the right of being under cover of social insurance.In summary, this thesis attempts to investigate and explain voluntary insurance as stated in the 5510 numbered Social Security and General Health Insurance Law, previous implementations about the issue, adjudications and problems in implementation.