Destinasyon yönetimi kapsamında marka kimliğine etki eden faktörlerin marka imajına etkisi: Alanya örneği
Within destination managment; effect of the factors affecting brand identity on the brand image: The case of Alanya
- Tez No: 325105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN İNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Destinasyon yönetimi, günümüzde turizm alanında markalaşmak için önemle üzerinde durulması gereken bir konudur. Çünkü bir destinasyonun markalaşması, diğer ürün veya hizmetlerde olduğu gibi tek bir tarafın çabası ile mümkün değildir. Destinasyonun markalaşması destinasyondaki tüm paydaşların ortak hareketi ve çabası ile mümkündür.Destinasyonun markalaşması sürecinde ilk ve en önemli adımda doğru ve güçlü bir marka kimliği yaratmak vardır. Doğru marka kimliği oluşturulmadığı takdirde yapılacak tüm pazarlama faaliyetleri istenen başarıya ulaşmayacaktır. Bu çalışmanın amacı, destinasyon marka kimliği oluşumunda etkili olan faktörlerin marka imajına etkisini incelemektir. Araştırma kapsamında, Alanya destinasyonunun sahip olduğu turizm kaynakları ve faaliyetlerinin mevcut durumu ile bu kaynak ve faaliyetlerin kitle turizmi destinasyonlarının marka kimliği üzerindeki etkisi arasındaki ilişkiler incelenmiştir.Araştırma sonucunda, marka kimliğine etki eden faktörlerin tamamının marka imajı üzerinde istatistiksel açıdan anlamlı bir etki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Destination management is an issue that must be considered for a strongly brand in tourism sector. Because, a destination branding is not possible with the effort of one side as well as other products or services. Destination branding, is possible with all stakeholders joint movement and an effort.The first and the most important step towards the process of destination branding is creating a strong brand identity. If not constitute the right brand identity, will not receive to the desired success all the marketing activities. The aim of this study, tourism resources and tourism activities and the relationships between these resources and activities to determine the effect of the formation of brand identity. For the research, the current state of Alanya with its tourism resources and activities impact on the brand identity of this source and studied the relationships between activities.As a result, all sizes of brand identity in all dimensions with between the tourism resources and activities were found positive effect of strong relationships