Türk Hukukunda Yargıtay Kararları ışığında fikri içtima
Ideal concurrence in perspective of High Court of Appeal's jurisprudence in Turkish law
- Tez No: 325155
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET NİHAT KANBUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez çalışmasında fikri içtima kurumu 765 ve 5237 S. Türk Ceza Kanunu kapsamında Yargıtay uygulamalarına konu olması bakımından inceleme konusu edilmiştir.Fikri içtima; tek fiil ile birden fazla ve farklı suçu ihlal eden fail hakkında ceza sorumluluğunun neye göre belirleneceğini konu edinen özel bir düzenlemedir. 765 ve 5237 S. TCK dönemlerinin her ikisinde de yer alan bu kurum ile ceza hukukunda genel kural olan ?ne kadar suç varsa o kadar ceza vardır? ilkesine bir istisna getirilmiştir.Fikri içtima düzenlemesi, bu tez çalışması kapsamında Yargıtay uygulamalarına konu olması bakımından ayrıntılı olarak incelenmekle birlikte, konunun suç genel teorisi ile olan yakın ilişkisi nedeniyle ayrıca teorik açıklamalarda bulunma zorunluluğu da ortaya çıkmıştır. Bu kapsamda her bir başlık altında gerekli olduğu ölçüde teorik açıklamalar ve doktrindeki görüşlere mümkün olduğunca yer verilmeye çalışılmıştır.Fikri içtima kurumu; doktrinde ve özellikle Yargıtay uygulamalarında ortaya çıkan bazı problemli noktalar açısından bu tez çalışmasına konu edilmiştir. Sonuç olarak elde edilen tespitlere dayanılarak ulaşılmaya çalışılan bazı çözüm önerileri ile çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis ?ideal concurrence? is examined in perspective of High Court of Appeal?s jurisprudence in the session of Turkish Penal Code the law no. 765 and 5237.?Ideal Concurrence? regualtes the punishment of guilty who commits more than one crime with only one criminal act. This issue which both law no. 765 and 5237 Turkish Penal Code regulate is an exception of the principle of ? for each offence must be a separate criminal sanction?.Although; ?Ideal Concurrence? is examined in this thesis in the perspective of High Court of Appeal?s jurisprudence, it is also examined theorically becasue of the relationship with general crime theory. Therefore, there are also doctrinal explanations under the titles of this thesis when necessary.In this study, ?Ideal Concurrence? is examined in the respect of some problems especially in High Court of Appeal?s jurisprudence and also doctrine. As a result, in this study it is tried to come up with some solutions about the problems.