The likelihood of confusion on trademark law in the light of court decisions
Mahkeme kararları ışığında marka hukukunda karıştırılma ihtimali
- Tez No: 601504
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN ÖZDEN MERHACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fikri Mülkiyet Hakları, Teknoloji Politikaları ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fikri Mülkiyet Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Dünya genelindeki ticari faaliyetlerde yaşanan gelişmeler, marka kavramının gittikçe daha fazla önem kazanmasını beraberinde getirmektedir. Markaların, temel olarak tüketiciler nezdindeki karıştırılmayı önlemek amacıyla belirli mal ve hizmetleri diğer mal ve hizmetlerden ayırt etmek için kullanılmasına rağmen, en sık görülen marka ihlali türü, iki marka arasında karışıklığa yol açlmaya çalışarak tüketicileri yanıltmak şeklinde gerçekleşmektedir. Böylelikle karıştırılmaya sebep olan taraf, tüketiciyi aldatarak kârını arttırma niyerindedir. Bu tez çalışmasında, geniş bir çerçevede marka hukukunda karıştırılma ihtimali kavramı açıklanarak Türk hukukunun ve Avrupa hukukukunun konuya yaklaşımlarını uluslararası hukuk enstrümanları ile ele almak ve değerlendirmek amaçlanmaktadır. Belirtilmelidir ki karıştırılma ihtimaline yol açmak suretiyle marka ihlallerinin tespit edilmesi ve önlenmesi diğer ihlal türlerine kıyasla daha zordur. Bu nedenle, karıştırılma ihtimali kavramının açıklığa kavuşturulması ve marka hakkına karıştırılma ihtimali yoluyla tecavüzün nasıl gerçekleştirildiğinin ve nasıl tespit edilebileceğinin belirlenmesi gerekmektedir. İlk bölümde, Türk Hukuku ve AB hukuku çerçevesinde, farklı uluslararası düzenlemelerden de bahsedilerek marka kavramı açıklanmıştır. İkinci bölümde, birçok Yargıtay içtihadı ile Türk marka hukuku çerçevesinde karıştırılma ihtimali incelenmiş ve kısmen ilgili AB hukuku ile uluslararası düzenlemeler de belirtilmiştir. Son bölümde, AB hukukunun karıştırılma ihtimali konusuna yaklaşımını inclemek için ABAD'ın çeşitli kararları analiz edilmiştir. Son olarak, Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki ilişkilerin, marka kanunlarının karıştırılma ihtimali konusunda benzer şekilde gelişmesine neden olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the developments in commercial activity all over world, importance of trademark becomes more and more remarkable. Although trademarks are used for distinguishing certain goods and services from others' goods and services for preventing confusion among consumers, the most frequently seen type of trademark infringements are performed by the way of misleading consumers as giving raise to confusion. By this means, the party who gives raise to confusion intent to increase his/her profit thereby deceive consumer. Theroritical background of this thesis study aims to explain the term of confusion in trademark law by considering the issue in a broad context in the light of decisions of Court of Cassation and CJEU. Trademark infringements by the way of likelihood of confusion is more difficult to ascertain and prevent than the other types of infringements. Therefore, it is necessary to clarify this concept and to determine how the trademark rights infringement by likelihood of confusion is carried out and how it can be determined. In the first part, concept of trademark is explained under Turkish law and EU law, with mentioning different international law instruments. In the second part, the likelihood of confusion on Turkish trademark law is examined with providing many case-laws of the Court of Cassation of Turkey, and partly regulations on EU law and international instruments are also mentioned. In the last part, several decisions of CJEU are analysed to see the approach of EU law to likelihood of confusion. It was concluded that, relations between European Union and Turkey makes the trademark laws against likelihood of confusion developed in similar way.