Güney Anadolu kıyıları askeri içerikli yazıtları kataloğu(Lykia, Pamphylia, Pisidia, Kilikia)
Catalogue of military inscriptions of southwest asia minor (Lycia, Pamphylia, Pisidia, Cilicia)
- Tez No: 325170
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Anadolu'daki Roma ordusu üzerine yapılan çalışmaların azlığı nedeniyle özellikle imparatorluğun doğu eyaletlerindeki askeri yapılanma hakkındaki bildiklerimiz kısıtlıdır. Bu eksiklik, Erken İmparatorluk Dönemi için olduğu kadar, 3. yy. sonrasında Geç İmparatorluk Dönemi için de geçerlidir. Pek çok çalışmada dağınık olarak değinilmişse de, Asia Minor'un güney kıyılarında (Lykia, Pamphylia, Pisidia, Kilikia/Isauria) askeri yazıtları hakkında başlı başına bir çalışma bulunmamaktadır. Hâlbuki bu bölgeler ile ilgili önemli askeri yazıtların ve edebi verilerin sayısı çoktur. Pek çok modern çalışmada dağınık olarak bulunan askeri yazıtlar bu çalışmada bir araya getirilecek ve edebi kaynaklarla desteklenecektir. Güney Anadolu, sadece Roma Ordusu'na dair yazıtların bulunması ve birçok askeri harekâtın burada gerçekleşmiş olması nedeniyle değil, aynı zamanda yeni malzemelerin de değerlendirmeye alınması gerekliliğiyle da bu çalışmanın coğrafi alanını oluşturmaktadır.Tezde hedeflenen asıl sonuç, Anadolu'nun güney kıyılarının askeri yapısını ve antik dönemdeki önemini ortaya koyabilmektir. Tez en erken dönemlerden geç antik döneme kadar olan bir süreci kapsamakla birlikte, bölgesel olarak Lykia, Pamphylia, Pisidia ve Kilikia ile sınırlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Because of the scarcity of studies on the Roman army in Anatolia, especially what we know about the empire's military structure in the eastern provinces is limited. As well as for the Early Imperial Period, this deficiency applies also for the post 3rd century Late Imperial Period. Although it was mentioned in many studies in scattered manner, there is no specific study about the inscriptions concerning military in the southern coast of Asia Minor(Lykia, Pamphylia, Pisidia, Kilikia/Isauria). Nevertheless, there are large number of important military inscriptions and literary data related to these regions. Military inscriptions that have been mentioned in many studies in scattered manner, will be brought together and will be supported by military and literary sources. South Anatolia forms geographical area of this study, not only because military inscriptions and many military operations have taken place here, but also because of necessity to evaluate new materials.Objective result in this thesis, is to show military structure in southern coast of Anatolia and it?s importance in the ancient period. The time period between earliest periods to late antiquity periods is under the scope of the thesis and it is limited geographically by Lycia, Pamphylia, Pisidia ve Ciliciain clude.?