Kamu sağlık personeli Adli kovuşturma süreci bakımından ön inceleme ve hatalar (Antalya örneği)
Preliminary review of public health staff from criminal prosecution in terms of processes and errors (Antalya example)
- Tez No: 325181
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kamu hizmetlerini ifa üzere görevlendirilen memurlar, bu kamu faaliyetininyürütülmesi sırasında, görevinin gerekli kıldığı yükümlülüklere göre hareket etmekzorundadır. Kamu düzeni ve yararını gözeten kamu faaliyetlerinin eşitlik, uygunlukaçısından adalet ve ilkelerine uygun yürütüldüğü konusunda toplumda hâkim olaninanca ve güvene zarar verilmemesi gerekir.Kamu görevlilerinin görevleri esnasında karıştıkları suçlardan dolayı özel biryargılama usulüne, 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu GörevlilerininYargılanması Hakkında Kanun, tabi tutulmuştur. Asılsız, yıpratıcı ve baskılardanuzak, adilane bir yargılanma, son derece önemli olduğundan suça karışan kamugörevlilerinin de suçlarının cezasız kalmaması gerekmektedir.Kamuda çalışan memurların ?4483 sayılı Memurlar ve Diğer KamuGörevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun? kapsamına giren suçları; konu ileilgili mevzuat düzenlemeleri, kanun uygulanmasına örnek yargı kararları üzerindedurarak, adli soruşturmalar da yapılan hataların nerden kaynaklandığı tespit edilerekçözüm yoları önermek için yapılacak arşiv çalışması, saha çalışmasınıkapsamaktadır.ANAHTAR KELİMELER: Memurun yargılanması, adli soruşturma, öninceleme, 4483
Özet (Çeviri)
The officers assigned to perform public services, during the execution of thispublic activity, is obliged to act in accordance with the obligations required by thetask. Public order and public interest oriented activities, equality, the society that isbeing carried out in conformity with the principles of justice and prevent damage tothe dominant faith and trust is required.During the tasks involved in the trial for the crimes of public officials aspecial procedure, the Law No. 4483 on the Prosecution of Civil Servants and OtherPublic Officials, were subjected to. Unfounded, harsh and far from oppression, a fairtrial, is an extremely important public servants involved in the crime must not gounpunished crimes.Civil servants working in the public sector“Law No. 4483 on the Prosecutionof Civil Servants and Other Public Officials”crimes under, the relevant legislation,regulations, judicial decisions, focusing on the sample implementation of the law,criminal investigations where the result of mistakes made will be identified and tosuggest the ways to do archival research, includes field work.KEY WORDS: Officer prosecution, criminal investigation, preliminary examination