Örgüt kültürünün örgüt performansına etkisinin hastaneler için akreditasyon standartları kapsamında ölçülmesi: Isparta İlindeki devlet, özel ve üniversite hastanelerinde bir araştırma
The measurement of the effect of organizational culture on organizational performance in the scope of accreditation standards for hospitals: a research of public, private and university hospitals in Isparta
- Tez No: 325281
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER HÜSEYİN ÇARIKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Örgüt kültürü, bir örgütü diğer örgütlerden farklılaştırır ve böylelikle örgütün algı, düşünce ve davranışını belirlemektedir. Örgüt kültürü iç bütünleşme ve dış çevreye uyumunu sağlayarak örgütün en alt kademesinden en üst kademesine kadarki çalışanların felsefesini yansıtmaktadır. Bu kapsamda değerlendirilen örgüt kültürü örgüt üyelerince kabul edilip paylaşılan; varsayımlar, değerler, semboller, yorumlar, sloganlar, maddi kültür unsurları ve örgütsel uygulamaların bütününü oluşturmaktadır.Örgüt kültürü ve örgüt performansı ilişkisi örgütlerin her örgütte farklı sonuçlar vermesi nedeniyle sıklıkla ele alınmaktadır. Bu tez çalışmasında da örgüt kültürü ile örgüt performansı arasında ilişki olduğu düşüncesinden hareketle yola çıkılmıştır. Araştırma alanı olarak örgüt kültürünün örgüt performansına etkisinin yoğun olduğu düşünülen sağlık sektörü seçilmiştir. Bu kapsamda örgüt kültürü için Denison'un örgüt kültürü ölçeği; örgüt performansı için ise Joint Commission International tarafından geliştirilen `Hastaneler için Akreditasyon Standartları' içerisinde yer alan `Sağlık Kuruluşu Yönetim Standartları' kullanılmıştır. Araştırmada veriler Isparta ilindeki bir devlet hastanesi, bir özel hastane ve bir üniversite hastanesinde bulunan hekim, yardımcı sağlık personeli, teknik personel ve genel idari personelden elde edilmiştir.Yapılan istatistiki analizler sonucunda örgüt kültürünün örgüt performansını etkilediği sonucuna varılmıştır. Örgüt kültürünün katılım, tutarlılık, uyum yeteneği, misyon boyutları `Hastaneler için Akreditasyon Standartları' içerisinde yer alan `Sağlık Kuruluşu Yönetim Standartları' kapsamında açıklanmıştır. Ayrıca araştırmaya konu olan üç farklı statüdeki hastanenin birbirlerinden farklılıkları incelenmiştir.Anahtar KelimelerÖrgüt Kültürü, Örgüt Performansı, Denison Örgüt Kültürü Ölçeği, Hastaneler için Akreditasyon Standartları, Sağlık Sektörü, Hastaneler.
Özet (Çeviri)
Organizational culture differentiates any organization from the another one and so it determines organization?s perception, thought and behavior. Organizational culture reflects the philosophy of the organization?s employees where work from the sub-sections to the upper echelons of organization and ensures compliance between internal integration and external environment. In this context, the organizational culture consist of assumptions, values, symbols, comments, slogans, material culture elements and the whole of organizational practices, accepted and shared by the members of the organization.The relationship between organizational culture and organizational performance are discussed constantly because of the producing different results at every organization. The idea leading to this study is that there is relationship between organizational culture and organizational performance. As a field of research healthcare sector has been selected, because it is beleived that in this sector organizational culture has intensive impact on organizational performance. In this context, for the culture of the organization `Denison Organization Culture Scale?; for the organization performance `Accreditation Standards for Hospitals? which are in `Health Care Organization Management Standards? are developed by Joint Commission International have been used. In the research datas are obtained by physicians, allied health personnel, technical personnel and general administrative personnel located in a public hospital, a private hospital and a university hospital in Isparta.As a result of the statistical analysis it is concluded that organizational culture affects organizational performance. The dimensions of involvement, consistency, adaptability, mission of the organization culture are described in the scope of `Health Care Organization Management Standards? in the `Accreditation Standards for Hospitals?. In addition, the differences among the three different parts of the hospital, the subject of the have been examined.Key WordsOrganizational Culture, Organizational Performance, Denison Organizational Culture Scale, Accreditation Standards for Hospitals, Healthcare, Hospitals.