Diz osteoartritinde diz eklemi kompartımanlarının Kellgren-Lawrence radyografik skorları ile diz eklem hareket açıklığı, diz ağrısı ve disabilite arasındaki ilişki
Relationship between Kellgren-Lawrence radiographic scores of knee joint compartments and knee range of motion, knee pain, disability in the knee osteoarthritis
- Tez No: 325343
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZCAN HIZ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı semptomatik diz osteoartritli hastalarda diz eklemi kompartımanlarının Kellgren-Lawrence radyografik skorları ile diz eklem hareket açıklığı, diz ağrısı ve disabilite arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir.Gereç ve Yöntemler: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğine diz ağrısı nedeniyle başvuran ve ACR (American College of Rheumatology) tanı kriterlerine göre bilateral diz osteoartriti tanısı konulan 100 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar, diz eklemlerinin antero-posterior, lateral ve tanjansiyel direkt grafileri çekilerek radyografik olarak değerlendirildi. Diz eklemleri, medial ve lateral tibiofemoral ve patellofemoral kompartımanlara ayrılarak her kompartıman ve her bir diz eklemi için kompartımanların Kellgren-Lawrence radyografik skorunun toplamı hesaplandı. Kellgren-Lawrence skorları ile diz eklem hareket açıklıkları, diz ağrısı, disabilite arasındaki korelasyonlar istatistik hesaplamalarla belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the relationship between knee range of motion, knee pain and disability with Kellgren-Lawrence radiographic scores of knee joint compartments in patients with symptomatic knee osteoarthritis.Material and Methods: 100 patients, who admitted to Physical Medicine and Rehabilitation outpatient clinic with knee pain and diagnosed with bilateral knee osteoarthritis according to the ACR (American College ofRheumatology) criteria, were included in the study. Patients were evaluated radiographically by direct X-rays of knee joints with anterior-posterior, lateral and tangential views. The knee joints were divided into medial and lateral tibiofemoral and patellofemoral compartments and for each knee joint, the sum of Kellgren-Lawrence radiographic scores of the compartments were calculated. Using Kellgren-Lawrence scores, the correlations between the range of motion of the knee, knee pain and disability were determined with statistical calculations.