Kliniğimizde akciğer kanseri tanısıyla takip edilen olguların klinik, radyolojik, epidemiyolojik, tedavi ve tamamlayıcı tedaviler açısından değerlendirilmesi
The patients were followed with lung cancer in our clinic, for the evaluation of clinical, radiological, epidemiological and complementary therapies
- Tez No: 325342
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÖZBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
2008-2012 yılları arasında akciğer kanseri tanısıyla kliniğimizde takipli 14 hastanın klinik, epidemiyolojik özellikleri, tedavileri ve ortalama sürveyleri incelendi. Hastaların 9'u erkek (%64), 5'i kadın (%35), yaş ortalaması 60±11,9 idi. Olguların %78,5'i aktif sigara içicisiydi. Hastaların %42,8 küçük hücreli, %21,4 squamöz hücreli, %28,5 adenokarsinom ve %7,1 küçük hücreli (KHK) ve squamöz hücreli metakron akciğer kanseri olduğu görüldü. Erkeklerde KHK, kadınlarda adenokanserin ensık olduğu saptandı. Küçük hücreli dışı kanser olgularının ortalama sürveyi:12.5 ay idi. Hastalardan; radyoterapi alanların 12.2 ay, kemoterapi alanların 13 ay ve ek olarak alternatif tedavi kullananların ortalama surveyi 13.9 ay idi. KHK sınırlı hastalık grubunun ortalama surveyi 36,2 ay iken alternatif tedavi kullananların 40,6 ay idi. KHK yaygın hastalıkta alternatif tedavi kullanım sıklığı %100 ve ortalama survey 21 ay idi. Sonuç olarak bölgemizde bayan akciğer kanseri vakalarının (özellikle adenokanser) arttığını ve bu vakaların %100'ünün biomassa maruz kaldıklarını saptadık. Hastaların (özellikle KHK) ortalama sürveylerinin daha uzun ve alternatif tedavi kullanımının ülkemizdeki diğer bölgelere ve batılı ülkelere göre çok daha fazla oranda olduğunu saptadık.
Özet (Çeviri)
Prognosis of 14 patients with a diagnosis of lung cancer between 2008 to 2012 in our clinic that clinical, epidemiological features, management, and mean survival were analyzed. 9 patients were male (64%) and 5 females (35%),that mean age was 60 ± 11.9. 78.5% of the patients are actively smokers. 42.8% of patients with small cell cancer , %21.4 of squamous cell, %28.5 of adenocarsinom and 7.1% of metachron cancer (squamous cancer and small cell cancer) was diagnosed. The most common for men were small cell cancer and the most common for women were adenocancer. The average survey of non-small cell cancer cases was 12.5 months. The average survey of radiotherapy fields was 12.2 months, the average survey of chemotherapy was 13 months, the average survey of alternative treatment sites was 13.9 months. Small cell cancer limited group average survey was 36.2 months and the average survey in the limited small cell cancer that using alternative treatment methods was 40.6 months. The average survey of metastatic group in small cell cancer that was 21 months , use of alternative treatment was 100%. As a result, female lung cancer cases in our region especially adenocarcinoma that were increased , exposion of biomass was found 100% . The average survey of lung cancer especially small cell cancer in our region was longer than western countries and the other Türkiye regions and using of alternative therapies ın our regions was more frequently than in the other Türkiye regions and the western countries.