Akut romatizmal ateş ve kronik romatizmal kalp hastalıklarında tenascin-C ve oksidatif stres düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of tenascin-C and oxidative stres parameters in acute rheumatic fever and chronic rheumatic heart diseases
  1. Tez No: 325358
  2. Yazar: ZEHRA KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER BAYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Akut romatizmal ateş (ARA) inflamatuar, otoimmün bir hastalıktır. Doku remodelinginde kilit role sahip olan tenascin-C (TnC) ekstrasellüler matriks glikoproteinidir. İnflamatuar birçok hastalıkta oksidan ve anti-oksidan sistem arasındaki denge bozulur. Bu çalışmanın amacı ARA ve kronik romatizmal kalp hastalığı (RKH)'nın tanısında ve prognozunu öngörmede TnC'nin kullanılabilirliğini araştırmak ve ARA'da oksidatif stresi değerlendirmektir. Metod: Çalışma ARA (n=35), kronik RKH (n=25) ve kontrol (n=20) grubu olmak üzere üç gruptan oluşmaktaydı. Tenascin-C, total anti-oksidan seviye (TAS), total oksidan seviye (TOS) ve paraoksonaz 1 (PON1) düzeyleri ARA grubunda tanı anında ve akut faz reaktanlarının normale döndüğü dönemde iki kez çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Acute rheumatic fever (ARF) is an inflammatory and autoimmune disease. Tenascin-C (TnC) is an extracellular matrix glycoprotein that plays a major role in tissue remodeling. Oxidant and anti-oxidant systems impaired in many inflammatory disorders. The aim of recent study is to evaluate the usability of TnC in predicting and diagnosis of ARF and chronic rheumatic heart disease (RHD) and also to determine the oxidative stress in ARF. Material and Methods: The study included three groups, ARF (n=35), chronic RHD (n=25) and controls (n=20). Levels of TnC, total anti-oxidant status (TAS), total oxidant status (TOS) and paraoxonase 1 (PON1) were analyzed at the time of diagnosis of ARF and after the normalization of acute inflammatory reactants.