Yenidoğan sepsisinde total antioksidan seviye, total oksidan seviye ve serum paraoksonaz-1 düzeyleri
Total oxidative status, total anti-oxidative status and paraoxonase-1 levels in neonatal sepsis
- Tez No: 325367
- Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ ÖRS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Paraoksonaz-1 (PON-1) serumda yüksek dansiteli lipoprotein (HDL) üzerinde yer alan, kalsiyuma bağımlı glikoprotein yapısında bir enzimdir. PON-1'in düşük dansiteli lipoprotein (LDL) ve yüksek dansiteli lipoproteini (HDL) oksidasyona karşı koruduğu ve oksidatif stresi azalttığı gösterilmiştir. Sepsiste oksidatif stres artmakta ve HDL konsantrasyonu azalmaktadır. Bu çalışmanın amacı, yenidoğan sepsisinde tedavi öncesi ve sonrası PON-1 düzeyini ve oksidan/anti-oksidan durumu değerlendirmek ve PON-1'in yenidoğan sepsis tedavisinin takibinde kullanılabilirliğini belirlemektir.Yöntem: 35 yenidoğan sepsisli hasta ve 35 sağlıklı kontrol çalışmaya dâhil edildi.
Özet (Çeviri)
Background: Paraoxonase-1 (PON-1) is a calcium dependent glycoprotein enzyme that is found on the high density lipoprotein (HDL) in serum. PON-1 has been shown to protect low-density lipoprotein (LDL) and high-density lipoprotein (HDL) against oxidation and can reduce oxidative stres. In sepsis increases oxidative stres and decreases HDL concentrations. Aim: To evaluate oxidant/anti-oxidant status in neonatal sepsis before and after therapy and to determine whether PON-1 could be used to monitor the treatment of neonatal sepsis.Method: Thirty-five patients with neonatal sepsis and 35 neonates as controls were included in the study. PON-1 activities, total oxidant status (TOS), total anti-oxidant status (TAS) groups were measured and an oxidative stres index (OSI) was calculated.Results: Plasma levels of TOS, TAS and OSI were significantly higher in patients with neonatal sepsis before therapy as compared to after treatment (p < 0.000, p < 0.000 and p < 0.000, respectively), plasma PON-1 level was significantly lower (p < 0.000). Plasma levels of TOS, TAS and OSI were significantly higher in patients with neonatal sepsis before therapy as compared to the control group (p < 0.000, p < 0.000 and p < 0.000, respectively) and plasma PON?1 level was significantly lower (p < 0.000). TAS levels in after treatment were significantly higher than in the control group (p = 0.009), while TOS, OSI and PON-1 levels were similar in after treatment compared to control group (p = .0.078, p = 0.597, p = 0.086, respectively).Conclusion: The present study showed that levels of serum PON1 were lower in neonatal sepsis than control group. The decrease in levels of PON1 was attributed to reduced synthesis of PON1 in liver and PON1 activity in blood by oxidative stress due to increased free oxygen radicals formed in sepsis. In preterms with sepsis, monitoring the level of serum PON1 is thought to be anticipated as a useful biomarker to assess the course of infection, effectiveness of treatment and recovery. Further studies are needed to confirm our results.