Mekanik ventilatör ile ilişkili pnömoninin önlenmesinde devamlı subglottik aspirasyonun etkisi
Effect of continue subglottic aspiration in prevention of mechanical ventilator associated pneumonia
  1. Tez No: 325368
  2. Yazar: AYŞE KÖKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER YOSUNKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç:Yoğun bakım ünitesinde 48 saatten uzun süre mekanik ventilasyon gereksinimi olan hastalarda ventilatör ilişkili pnömonin önlenmesinde, devamlı subglottik sekresyon drenajının etkilerini prospektif, randomize, kontrollü bir çalışma ile değerlendirmeyi amaçladık.Gereç ve Yöntem:Yetmiş iki saatten daha uzun süre mekanik ventilasyon gereksinimi olacağı beklenen 54 hasta çalışmamıza alındı. 51 hasta analiz edildi.Hastalar randomize olarak Kontrol Grubu (Grup K) ve Subglottik Aspirasyon Grubu (Grup S) olarak iki gruba ayrıldı. Kontrol Grubuna standart entübasyon tüpü, Subglottik Aspirasyon Grubuna subglottik drenaj uygulana bilen entübasyon tüpü uygulandı. Çalışma süresince Grup S'de özel bir cihaz ile sabit basınç altında devamlı subglottik aspirasyon uygulandı. Her iki grupta bir dijital kaf basınç ölçer cihazı ile kaf basıncı, 20-30 cmH2O'lık basınçta sabit tutuldu. VİP teşhisi klinik ve radyolojik kriterlere göre konup, bronkoskopik BAL ile elde edilen materyalin mikrobiyolojik kantitatif analizi ile doğrulandı.Hastaların demografik özellikleri, yandaş hastalıkları, APACHE II skorları, VİP için risk faktörleri, ekstübasyondan sonra yaşanan hava yolu sorunları kaydedildi. VİP belirti ve bulguları yönünden günlük olarak takip edildi.Bulgular ve SonuçÇalışmaya katılan gruplar arasında demografik özellikler ve APACHE II skorları yönünden istatistiksel anlamlı fark yoktu (p>0.05). Gruplar arasında risk faktörleri açısından geçirilmiş cerrahi ve 60 yaş üzeri hasta sayısı dışında istatistiksel olarak önemli fark tespit edilmedi. Analiz ettiğimiz 51 hastanın 15'inde (%29.4) VİP gelişti. Grup K'da 28 hastasının 10'nunda (%35,7) VİP görülürken (RR=2,04, CI=0,83-4,99), grup S'de 23 hastanın 5'inde (%21,7) VİP tespit (RR=0,21, CI=0,03-1,52) edildi. Her iki grup VİP gelişimi açısından karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilemedi (P=0,276). Ancak ilk 5 günde gelişen VİP istatistiksel olarak anlamlı şekilde kontrol grubunda daha yüksekti (sırasıyla, %25'e karşı %4.3, P=0.046). VİP gelişme hızı Grup K'da 17.48 (VİP sayısı / ventilatör günü x 1000) iken grup S'de 11.62 (VİP sayısı / ventilatör günü x 1000) idi. Gruplar arasında yoğun bakım mortalitesi, yoğun bakımda ve hastanede yatış süresi açısından istatistiksel anlamlı fark yoktu (P>0.05). Ekstübasyondan sonra hiçbir hastada hava yolu hasarı ile ilgili klinik bir patolojiye rastlanmadı.Sonuç olarak bu prospektif randomize kontrollü çalışmamız devamlı subglottik sekresyon aspirasyonunun VİP insidansını, hava yollarında herhangi bir arzu edilmeyen klinik hasar oluşturmadan özellikle eken görülen VİP'i istatistiksel anlamlı şekilde azaltarak gerçekleştirdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose:We aimed to assess the effects of continuous drainage of subglottic secretion in the prevention of ventilator-associated pneumonia in patients requiring prolonged mechanical ventilation for more than 48 hours in the intensive care unit as a prospective, randomized, controlled study.Materials and Methods:54 patients whose mechanical ventilation requirement were expected to be longer than seventy-two hours included in our study. 51 patients were analyzed. Patients were divided into two groups, which randomized as the control group (Group C) and Subglottic Aspiration Group (Group S). For the control group standard intubation tube and for the subglottic aspiration group intubation tube who applied subglottic drainage was performed. During the study, in Group S continuous subglottic aspiration underwent under constant pressure with a special device. In both groups, the cuff pressure, kept in a constant pressure of 20-30 cmH2O by using of digital cuff pressure device. The diagnosis of Ventilator Assocated Pneumonia (VAP) based on clinical and radiological criteria and the which material obtained by bronchoscopy with BAL was confirmed by quantitative microbiological analysis. The demographic characteristics, comorbid diseases, APACHE II scores, risk factors for VAP and airway problems after extubation were recorded. Signs and symptoms of VAP were monitored daily.Results and Conclusion:Between groups participating in the study in terms of demographics and APACHE II scores there were no statistical differences (p> 0.05). According to the risk factors between the groups; there were no statistically significant difference was detected rather than in terms of the number of patients with previous surgery and over the age of 60. The VAP was developed in 15(29.4%) from 51patients that we have analyzed. In Group C VAP was developed in 10(35.7%) from 28 patients (RR=2,04, CI=0,83-4,99), while in Group S VAP was developed in 5(21.7%) from 23 patients (RR = 0.21, CI = 0.03 - 1.52). Both groups when compared according to the development of VAP, there were no statistically significant differences were detected (P = 0.276). However, in the first 5 days the development of VAP were significantly higher in the control group (respectively, 4.3% vs 25%, P = 0.046). The growth rate of VAP in Group C were 17.48 (VAP number / ventilator day x 1000), while in Group S were 11.62 (the number of VAP / ventilator day x 1000). Between the groups there were no statistically significant difference according to ICU mortality, length of ICU stay and length of hospital stay (P> 0.05). After extubation, none of the patients detected with a clinicopathological injury of airway.In conclusion, this prospective randomized controlled study, demonstrated that the incidence of VAP (especially early development of the VAP) with continuous aspiration of subglottic secretions without creating any undesirable clinical damage in the airways was significantly reduced.