İnguinal herni ameliyatlarında postoperatif ağrıyı azaltmak için ultrason eşliğinde yapılan transversus abdominis plane bloğu ile yara yerine uygulanan lokal infiltrasyon analjezi yöntemlerinin etkinliklerinin karşılaştırılması
Evaluation of the eficiency of usg guided transversusu abdominis plane block and intrawound local infiltration methods for decreasing postoperative pain
- Tez No: 325371
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA EROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Çalışmamızda postoperatif analjezi etkinliği kanıtlanmış iki yöntem olan Lokal infitrasyon analjezi (LİA) ile Transversus abdominis plane (TAP) blok yöntemlerini karşılaştırmayı amaçladık.Çalışmamızda ASA I-II,18-70 yaş aralığında,Vücut Kitle Endeksi 35 kg/ m² den küçük (BMI < 35 kg/m²), açık, tek taraflı inguinal herni operasyonu planlanan toplam 50 hasta dahil edildi. Grup LİA (n:25) ve grup TAP (n: 25) olmak üzere iki grup oluşturuldu. İki grupta da 20 ml % 0,25 mg levobupivakain kullanıldı. Her iki gruba standart genel anestezi uygulandı. Grup LİA'da cerrahi insizyonda önce insizyon hattı boyunca lokal anesteziğin 10 ml' si cilt, ciltaltı yüzeyel ve derin dokuya verildi. 15 dakika sonra cerrahi işlem başlatıldı. Operasyon sırasında yine 10 ml lokal anestezi subfasiyal bölgeye, inguinal kort çevresine, meshi fıtık bölgesine koymadan önce ve sonra verildi. Grup TAP'te ultrason eşliğinde 22 Gx80 mm iğneyle fıtığın olduğu taraftan girildi; 20 ml %0,25 mg lokal anestezik ile TAP blok yapıldı. 15 dakika sonra cerrahi işlem başlatıldı. İntraoperatif kullanılan sevofluran ve remifentanil hesaplanarak operasyon sonrasında kayıt edildi. Hastaların postoperatif ½., 2., 6., 12. ve 24.saatlerde insizyon yerindeki ağrı; istirahat halinde ve hareketle (öksürtülerek) oluşan ağrılar VAS ile değerlendirildi (Hiç ağrı yok= 0 en şiddetli ağrı= 10 olarak belirlendi). Postoperatif VAS skoru 4 ve üzeri (VAS?4) olan hastlara 50 mg iv tramadol uygulandı. VAS'ı azalmayan ya da daha da artan hastalara parasetemol 1 gr. iv uygulandı. ½, 2, 6, 12., ve 24. saatlerde toplam tüketilen tramadol ve parasetemol dozları kayıt edildi. Yine postoperatif olarak, hastaların bulantı, kusma, sedasyon ve hasta memnuniyeti skorları da ½., 2., 6., 12. ve 24.saatlerde değerlendirildi ve kayıt edildi.Grup- LİA'da intraoperatif sevofluran ve remifentanil kullanımı daha düşük çıkmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0,05). Postoperatif ½. saatetki VAS değerleri grup LİA'da grup TAP'den düşük bulundu (p0,05). 24. saatte grup TAP'in etkisi hala sürerken grup LİA nın analjezi etkisinin ortadan kalkmaya başladığı görüldü. Postoperatif analjezi tüketimi grup TAP'de daha düşük idi (p>0,05). Analjezi ihtiyacı olan hasta sayıları açısından ilk ½. saatte grup LİA da daha az hasta ek analjezi kullandı ve istatiksel olarak anlamlı bulundu (p0,05).Sonuç olarak LİA yöntemi postoperatif ilk 2. saate kadar daha etkili bir analjezi sağlarken sonraki zaman dilimlerinde TAP blok daha etkil gözükmekte ve etkisini 24.saate kadar devam ettirmektedir. Bu iki yöntemin postoperatif ağrıyı azaltmada ayrı ayrı kullanılmasının yanında birlikte kullanıldığında daha etkili bir anajezinin sağlanabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to compare the two methods with proven efficacy in postoperative analgesia infiltration local analgesia (LIA) and Transversus abdominis plane (TAP) block.A total of 50 patients with planned open operation for unilateral inguinal hernia were included in our study. The patients were ASA I-II, 18 to 70 years of age, with body mass index less than 35 kg / m² (BMI 0.05). ½ hour Postoperatively VAS values were lower in the LIA group than TAP group (p 0.05).On the 24th hour, while the analgesic effect was still observed in the TAP group, it started to disappear in LIA group. Postoperative analgesic consumption was lower in TAP group (p> 0.05).Regarding the number of patients in need of analgesia in The first ½ hour, fewer patients in LIA group used additional analgesia, and it was statistically significant (p 0.05).As a result, while the LIA method provides more effective analgesia in the postoperative first 2 hours, TAP block appears to be more effective in later hours and its effect continues till the 24th hour.We think that, in addition to the use of these two methods separately for the reduction of postoperative pain, more effective analgesia can be achieved when they are used in conjunction.