Non-malign nöropatik ağrı tedavisinde kullanılan pregabalinin etkinliğinin,güvenilirliğinin ve yan etkilerinin değerlendirilmesi
Efficacy, safety and advers effects of pregabalin treatment for non-malign neuropathic pain
  1. Tez No: 325378
  2. Yazar: BETÜL OLCAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUHİYE REİSLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Geçmiste sadece çesitli hastalıkların bir bulgusu olarak kabul edilen ağrı, aslında kendisi tek başına bir hastalık, hatta bir sendrom olarak görülmeye başlanmıştır.Nöropatik ağrılı hastalarda, periferik ve merkezi etki gösteren geleneksel analjeziklere ve geleneksel antikonvülzan ve antidepresan tedavilerine karşı direnç yüksek oranda görülür. Bu nedenle geleneksel tedavi seçeneklerinden daha etkili ve daha iyi tolere edilen ilaçlar bulunması gerekmektedir. Pregabalinle ilgili deneyimler, bu gereksinimi karşılayacağını göstermektedir.Retrospektif olarak planlanan çalısmamızda, Ocak 2006-Mart 2011 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Ağrı (Algoloji) Bilim Dalı tarafından takip edilen, nöropatik ağrıları nedeniyle pregabalin kullanan non-malign hastalar değerlendirmeye alındı.Olguların demografik verileri, primer tanıları, semptom süreleri, pregabalin kullanım süreleri ve dozları, yan etkileri, ağrı kontrolü için pregabalin dışında kullandıkları diğer analjezikler (nonopioid ve/veya opioid) pregabalin kullanmadan önceki ve kullandıktan sonraki VAS değerleri, pregabalin tedavisi sonrası Likert skalası, HADS, MOS uyku skalası değerleri kaydedildi.Hasta dosyaları, kliniğimizde sıklıkla uygulanan titre edilerek artırılan doz yöntemine göre 3 gruba ayrıldı: 0-150 mg/gün pregabalin kullanmış hastalar Grup I, 150-300 mg/gün pregabalin kullanmış hastalar Grup II, 300mg gün/ve üzeri kullanmış hastalar Grup III olarak değerlendirildi.Gruplar arasında yaş ortalaması açısından bir fark yoktu, ortalama 56,64 ± 14,66 idi. Cinsiyet dağılımına bakıldığında, kadınlar çoğunlakta idi. En sık nöropatik ağrı nedeni, lomber radikülopati iken, daha sonra postoperatif vakalar, postherpetik nevraljiler, diğerleri (SVO sonrası, travma sonrası, periferik arter hastalığı, vs.), servikal radikülopatiler, DNP, fibromiyalji ve fantom ağrısı gelmektedir. Grup I ve II'de lomber radikülopati çoğunluktayken, Grup III'te postoperatif vakalar çoğunluktaydı. Ortalama VAS değerleri, ilaç tedavisinden önce 8,18±1,81iken, sonrasında 2,98±1,98 idi. İlaç etkinliğini değerlendiren, Likert skalası ortalaması 3,90±1,04 olarak bulundu. Hastalar ilacı iyiye yakın derecede etkili buldular. Hastalar, ilaç tedavisinden sonra, anksiyete yönünden risk altında değildiler, depresyon yönünden ise az da olsa risk altındaydılar. İlaç tedavisi sonrası hastalarda uyku bozuklukları olumlu yönde tedavi olurken, iyi yönde ilerlerken, gruplar arasında sadece günlük uyku miktarı yönünden bir fark vardır. Grup III'te toplam uyku miktarı daha fazla bulundu.En sık görülen yan etkiler, sersemlik, başdönmesi, uyku hali olarak değerlendirilirken, yan etki şiddeti hafif veya orta şiddette idi. Yan etkilerden dolayı ilacı bırakma, Grup I'de daha fazla idi.Sonuç olarak pregabalinin malign olmayan kronik nöropatik ağrı tedavisinde, etkin, güvenilir ve tolere edilebilen, minimal yan etkiler ile iyi bir tedavi seçeneği olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The pain which is previously accepted only as a symptom of various diseases, is in fact a diasease seperately by itself, even started to seen as a syndrome in recent years.Patients with neuropathic pain, show resistance to peripheral and central acting analgesics and conventional anticonvulsant and antidepressant treatments, at higher rate. For this reason, there should be more effective and better tolarated drugs than the traditional treatment options. The experiences related to pregabalin show that will meet this requirement. In the study that planned retrospectively, pregabalin for neuropathic pain were evaluated using the non-malignant patients is followed by the Algology Department, between January 2006 and March 2011 at the Selçuk University Meram Faculty of Medicine.Demografic data of facts, primary diagnosis, symptom duration, doses and usage time of pregabalin, adverse effects, analgesics that are used with pregabalin for the control of pain (nonopioid and/or opioids), VAS values of after and before usage of pregabalin, Likert Scale, HADS and MOS sleep scale values, after theatment with pregabalin, were recorded.Patien files were divided into 3 groups according to the method in which increased doses were titrated is often applied in our clinic: patients who used pregabalin 0-150 mg / day are evaluated as group I, 150-300 mg / day as group II and 300mg day / and above as group III.There was no difference between groups in terms of average age, average age was 56.64 ± 14.66,. When we looked at the sex distrubition, the majority were the women. While the most common cause of neuropathic pain was lumbar radiculopathy, later come postoperative cases, post-herpetic neuralgias, others (post CVA, post trauma, peripheral artery disease, etc.), Cervical radiculopathy, DNP, fibromyalgia and phantom pain. While majority of the the cases in group I and II were lumbar radiculopathy, in group III the postoperative cases were the majority. Mean VAS values before drug therapy was 8.18 ± 1.81, and 2.98 ± 1.98, after the therapy. The average Likert scale was found to be 3.90 ± 1.04.The patients found the drug effective better close to the desired degree. They were not under the risk of anxiety after the medication, but were under risk of depression even if it was at a low degree.While the patients with sleep disorders were treated positively, there was a difference between the groups only in the amount of daily sleep. The total amount of sleeping time was higher in Group III.The most common side effects were somnolance, dizziness, lethargy. The severity of side effects were mild or moderate in intensity. The discontinuation of drugs due to side effects was higher in group I.As a result, pregabalin was assessed as efficient, reliable and tolerable way of treatment with minimal side effects in non-malign chronic neuropathic pain treatment.