Grup etkileşiminin takım sporlarında performans üzerine etkisi.
- Tez No: 32538
- Danışmanlar: DR. YILMAZ ÇOBANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırma Grup Etkileşiminin Takım Sporlarında Performans Üzerine Etkisine yönelik, sporcular üzerinde uygulanması amacını kapsamaktadır. Araştırmaya ilk olarak likert ölçeğini tamamlayıcı bir anket formunun hazırlanarak, düzenlenmesi işlemiyle başlanılmıştır. Araştırmanın örneklem grubu, çeşitli spor dallarından, (Basketbol, Futbol, Hentbol, Voleybol) 17 takımdan seçilen, 57 bayan, 122 erkek olmak üzere, toplam 179 sporcudan oluş muş tur. Araştırmanın değerlendirilmesi, istatistiksel karşılaştırma yöntemiyle yapılmıştır. Sporculara uygulanan anket formunda, sevilirlik test tekniği, anket, likert ölçeği olmak üzere birbirini destekler üç ölçek kullanılmıştır. Farklı spor dallarına ait olan sporcuların, spor dallarına göre birbirleriyle karşılaştırılmasında Çizelge 19 'da görüldüğü gibi çekim-itim-üderlik bakımından en düşük düzey ortalama Futbol'da bulunmuştur. Çekim-itim bakımından en yüksek düzey ortalama sırasıyla, Basketbol, Hentbol ve Voleybol 'daki takımlarda bulunmuştur. Popülerlik bakımından ise; en yüksek düzey ortalama Futbol ve Voleybol ' daki takımlardan çıkarken, diğer takımlarda ortalama puanlar birbirlerine yakın bulunmuştur. Araştırmamızda performans bakımından başarılı olan takımların başarılı ve problemsiz formel ve informel lidere, antrenöre, yönetime sahip oldukları görüldü. Genel olarak spor takımlarında iletişim kanallarının açık olması, takım işbirliğinin geliştirilmesi, takım dinamiği ve etkileşimi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
This research is aimed at evaluating the effect of Group Interaction on the performance of sportsmen in Team sports. It deals also with the application of this interaction on sportsmen. The research began initially with the preparation of questionnaire form which supplemented the likert scale. It was done by questioning 179 sportsmen made up of 57 women and 122 men selected from 17 teams of different sport branches, basket-ball, foot-ball, hand-ball and volley-ball. The evaluation of the research was performed by statistical correlation method. In questionnaire forms applied on sportsmen three scales supporting each other were used, namely geniality test technique, questionnaire and Likert scale. In correlation of sportsmen belonging to different branches of sports on the basis of attraction-disattraction-leadership, the lowest average level is found in foot-ball (Table No: 19). The highest average level on the basis of attraction-disattraction is observed in basket-ball, hand-ball and volley-ball team respectively. As for as popularity is concerned the highest average level is noticed in foot-ball and volley-ball teams; in other teams the average points are close to each other. From our research it is seen that the success of teams from the performance point of view is a consequence of having formal or informal leader, trainer (coach) and managers who got no financial and/or spritual problems. In general open communication in sports teams is important in the improvement of solidarity of the team, in the development of dynamism and interaction of it.