Diz eklemi artroskopik ön çapraz bağ rekonstrüksiyon ameliyatlarından sonra kapalı kinetik zincir rehabilitasyon protokolü ile alınan sonuçlar.
  1. Tez No: 32537
  2. Yazar: TANER AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Mart 1 993-Kasım 1994 tarihleri arasında Gülhane Askeri Tıp Akademisi ve Askeri Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı Başkanlığına başvuran, ön çapraz bağ yetmezliği nedeni ile rekonstrüksiyon yapılmış toplam 34 hasta incelendi. Olguların 33'ü (%97) erkek, l'i (%3) kadın olup ortalama yaşlan 23.6 ± 4.3 yıl ve ortalama takip süreleri 1 3.2 ± 5. 1 aydır. Ön çapraz bağ tamir operasyonu yapılan 15 olguda ABC Surgicraft sentetik tendon protezi, 12 olguda otogneft patellar tendon protezi, 7 olguda ise allograft patellar tendon protezi kullanıldı. Bütün hastalara, kapalı kinetik zincir protokolüne göre hazırladığımız rehabilitasyon programı uygulandı. Alınan sonuçlar, sübjektif ve objektif kriterlerle, klinik ve radyolojik muayene bulgularına, yaralanma öncesi aktivitelere dönüş oranlarına göre değerlendirildi Olgular sübjektif olarak değerlendirildiğinde; başarılı kabul edilen sonuçlarla, en iyi grubun %85.8'lik basan oranı ile grup m, daha sonra %83.3 ile grup II ve %80 ile grup I olduğu gözlendi. Tüm olgular ortak değerlendirildiğinde, basan oranımız %83 olarak bulundu. Timoty objektif değerlendirme kriterlerine göre en iyi sonucun, grup IH'de (%85.7), daha sonra grup H'dc (%83.3) ve grup I'de (%81. 1) olduğu tespit edildi. Tüm olgular ortak değerlendirildiğinde basan oranımız %82.3 bulundu. Sakatlık öncesi ortalama Tegner aktivite düzeyleri 6. 11 iken, rehabilitasyon sonrası bu değer 5.76 olarak saptandı. Sakatlık öncesi aktif olarak spor yapan 18 hastadan 13'ü (%72.2) 7-7,5 ay içinde spor yapmaya devam ederken, 16 olgudan 15 'i (%93.4) sakatlık öncesi meslek aktivitelerine aynen devam edebildiler. Her 3 grupta, rehabilitasyon sonrası dönemde, instabilitede belirgin bir düzelme görüldü. Sonuç olarak, artroskopik ön çapraz bağ tamirinden sonra, kullanılan greft materyelinin cinsine bakılmaksızın, kapalı kinetik zincir tipi protokole göre hazırlanmış rehabilitasyon programlan ile iyi ve tatminkar sonuçlar alınabildiği kanısına varıldı. 66
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, 34 patients (33 male, and 1 female) with anterior cruciate ligament (ACL) injury, referred to the Sports Medicine department of GMMA, between March 1993 and November 1994 were investigated. Mean age of the patients was 23.6±4.3 years and average follow-up period was 13.2±5. 1 months. 15 cases of ACL injury underwent reconstruction operation with ABC Surgicraft synthetic prosthesis, while 12 cases with otogreft patellar tendon prosthesis and 7 cases with allogreft patellar tendon prosthesis. All patients were rehabilitated with programs designed in closed kinetic chain protocols. Results were evaluated in terms of subjective and objective criteria including clinical and radiological findings, pre and post-injury activity levels. According to subjective criteria, group III was assessed as the most improved one with 85.8% success rate followed by the group II with 83.3% and group I with 80% improvement rates. In terms of Timothy objective assessment criteria, best results were proved to be in group III (85.7%), followed by group II (83.3%) and group I (81.1%). In final evaluation, total improvement rate was found to be 82.3%. Prcinjuy mean Tegner activity level was 6.11 while it was 5.76 following rehabilitation period. Out of 18 patients with preinjury active sports life, 13 were managed to resume their sports activity in 7 to 7.5 months. 15 patients of 16 (93.4%) kept on their preinjury professional activities. In all three groups, stability was improved following rehabilitation process. In conclusion, we suggest that after the ACL reconstruction, irrespective of the greft material, good and satisfying results were obtained with rehabilitation programs designed in closed kinetic chain type protocols. 67