Elektif sezaryan operasyonlarında remifentanil uygulanan genel anestezi ile spinal anestezinin anne ve yenidoğan üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of the effects of remifentanil with general anesthesia and spinal anesthesia on mother and newborn in the parturients undergoing elective caesarean section
  1. Tez No: 325380
  2. Yazar: AYDIN MERMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF OTELCİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Çalışmamızda; elektif sezaryen uygulanan gebelerde, remifentanil ve azaltılmış doz tiyopental kullanılan genel anestezi ile spinal anestezinin anne ve yenidoğan üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı.Etik kurul onayı ve hasta izni alındıktan sonra, miyadında tekil gebeliği olan, ?18 yaş, ASA I-II statüsünde 60 gebe çalışmaya dahil edildi. Çalışma kapsamına alınan olgular randomize olarak iki gruba ayrıldı.30 gebeye genel anestezi uygulandı. Anestezi indüksiyounda 0.5 µg/kg remifentanil 30 sn'de verildi ve 0.2 µg/kg/dk dozunda infüzyona devam edildi.1,5 mg/kg tiyopental ve 1 mg/kg süksinilkolin yapıldıktan sonra endotrakeal entübasyon yapıldı.Anestezi idamesi %50 O2 + %50 N2O ve 0.2 µg/kg/dk dozunda remifentanil infüzyonu ile devam edildi. Fasia kapatılırken remifentanil infüzyonu stoplandı, cilt dikişlerine başlandığında N2O kapatılıp %100 O2 verildi. Bebek çıktıktan sonra 2mg/kg tramadol İV olarak verildi 30 gebeyede spinal anestezi uygulandı.10mg bupivakain+12.5 mcg. fentanil L4-5 veya L3-4 spinal aralıktan uygulandı. Anlamlı hipotansiyon gelişmesi durumunda (başlangıç SAB nın %20¬30 altına düşmesi) Efedrin 5-10 mg İV bolus yapıldıMaternal SAB, DAB, OAB ve KAH değerleri bazal, indüksiyon sonrası, entübasyon sonrasında kaydedildi ve ölçümlere 5 dk aralarla devam edildi. Yenidoğanın değerlendirilmesinde 1. ve 5. dk APGAR skorları, 2. ve 24. saat NAKS skorları ve umblikal arter kan gazı değerleri (pH, PO2, PCO2, SaO2, HCO3) kullanıldı. Anestezi başlangıcı- doğum süresi, uterus insizyonu- doğum süresi, anestezi süresi, yenidoğanın emme süresi ve yenidoğananın resüsitasyon gereksinimi (ambu veya entübasyon)kaydedildi.Demografik verilerde gruplar arasında anlamlı fark gözlenmedi (p>0.05). KAH gruplar arasında anlamlı fark göstermedi(p>0.05).Spinal/Entübasyon sonrası,5.,10 ve 15. SAB, DAB, OAB değerleri genel anestezi grubunda anlamlı derecede yükselmişti (p0.05). Her iki grupta da yenidoğanlarda entübasyon gereksinimi olmadı. Spinal anestezi grubunda 3 yenidoğana, genel anestezi grubunda 4 yenidoğana ambu ile maske ventilasyonu uygulandı, fark istatiksel olarak anlamlı bulunmadı (p>0.05). Yenidoğanın 1. ve 5. dk APGAR skorları,2. ve 24. saat NAKS değerleri ve umblikal arter kan gazları açısından gruplar arasında fark tespit edilmedi (p>0.05).Sonuç olarak sezaryen operasyonlarında genel anestezide 0.5 µg/kg remifentanil bolusunu takiben 0.2 µg/kg/dk remifentanil indüksiyonu ve azaltılmış doz tiyopental kullanımının, spinal anestezi ile karşılaştırılması sonucunda yenidoğanın umblikal arter kan gazları, APGAR skorları, NAKS değerlerinin arasında fark olmadığı sonucuna varılmıştır. Sezeryan operasyonlarında kullanılan anestezik ilaçların dozlarının azaltılması yenidoğanların daha az etkilenmesine ve bunun sonucunda yenidoğanın anne memesini daha erken emmesine neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the comparison of the effects of remifentanil with reduced dose of thiopental general anesthesia and spinal anesthesia on mother and newborn in the parturients undergoing elective caesarean section, have been aimed.After obtaining ethics committee approval and patient consent, 60 pregnant which in term singular pregnancy, ? 18 years, and in the ASA I-II status were included in the study. Patients included in this study were divided into two groups randomly. 30 pregnant patients underwent general anesthesia. 0.5 µg / kg remifentanil was given in 30 seconds and 0.2µg / kg / min infussion continued in the anesthesia induction. After 1, 5 mg / kg thiopental and 1 mg / kg succinylcholine endotracheal intubation has been done. Anesthesia maintenance of 50% O2 + 50% N2O and 0.2 mg / kg / min dose infusion of remifentanil was continued. The infusion has been stopped while closing the fascia, and at the beginning of the skin stitch, N2O was closed and 100% O2 has been given. Intravenous 2mg/kg tramadol was given after the baby come up, and spinal anesthesia have been performed in 30 pregnant women. 10 mg bupivacaine +12.5 µg fentanyl was performed in the L4-5 or L3-4 spinal range. In case of development of significant hypotension (systolic blood pressure of the starting falls below %20-30), ephedrine 5-10 mg IV bolus injection was performed.Maternal SAP, DAP, MAP, HR values were recorded at baseline, after induction, and after intubation, measurements were continued at intervals of 5 minutes. 1. and 5. min APGAR scores, 2. and 24. h NACS scores and umbilical arterial blood gas values (pH, PO2, PCO2, SaO2, HCO3) was used in the evaluation of the newborn. Beginning of anesthesia-birth time, uterine incision-birth time, anesthesia time, duration of sucking of the newborn and neonatal resuscitation requirement (ambu or intubation) were recorded.Demographic data were not statistically different between groups (p> 0.05). HR did not differ significantly between the groups (p> 0.05). Spinal / after intubation, 5. 10 and 15 SAP, DAP, MAP values were significantly increased in the general anesthesia group (p 0.05). No need for intubation in neonates in both groups. 3 infants in spinal anesthesia group, 4 infants in general anesthesia group underwent ambu ventilation with a mask, the difference was not statistically significant (p> 0.05). No difference was detected at the newborn 1. and 5. min APGAR scores, 2. and 24. h NACS and umbilical arterial blood gas values between the groups (p> 0.05).As a result, there was no significant difference between the values of the newborn's umbilical arterial blood gases, Apgar scores, values of NACS in comparison with the spinal anesthesia and the use of 0.5 mg / kg bolus dose of remifentanil followed by 0.2 mg / kg / min remifentanil induction and reduced dose of thiopental in the general anesthesia for the elective cesarean section operations. Reducing doses of anesthetic drugs used in caesarean section operations is less vulnerable for the newborns as a result and maintain infants absorb the mother nozzle earlier.