Prostat adenokarsinomu tanısında bazal hücre markırları: Yüksek molekül ağırlıklı sitokeratin (HMWCK) ve P63 ekspresyonlarının karşılaştırılması
Comparison of the basal cell-specific markers, high molecular (HMW) cytokeratine and P63, in the diagnosis of prostate adenocancer
- Tez No: 325381
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. HASAN ESEN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Patoloji, Pathology
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
 - Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 74
Özet
Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanserlerden biri olup, ülkemizde de son yıllarda insidansında artış görülmüştür. Prostat adenokarsinomu tanısı koymak patologlar için bazen çok zor olmaktadır. Bu gibi durumlarda yardımcı tetkiklere ihtiyaç duyulmaktadır. HMWCK ve p-63 bu markırlardandır. fakat bu markırların güvenirliliği değişebilmektedir. Çalışmamızda malignite tanısı koyarken, bu markırlardan hangisinin daha güvenli bir belirteç olduğunu tespit etmeyi amaçladıkÇalışmamızda Konya Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı arşivinden Ocak 2010 - Aralık 2011 tarihleri arasında, prostat adenokarsinomlu 40 olgu ve BPH tanısı almış 20 olgunun seçildi. Bu olguların hematoksilen-eozin boyalı preparatları ile HMWCK ve p-63 boyalı preparatları alındı. Seçilen bu preparatlar ışık mikroskobunda incelendi. Benign ve malign glandlarda pozitif ve negatif boyanma sayıları not edildi. HMWCK ve p63 de immunreaktivitesi boyanma yaygınlığına bakılmadı. Boyanmanın varlığında pozitif kabul edildi.İstatistiksel olarak verilerin (testin) Validitesi ölçüldü. Bu sayede; spesifisite, sensivite, pozitif predikrif değer, negatif prediktif değer, yalancı negatif ve yalancı pozitif değerler hesaplandı.Sonuç olarak: Bazal hücre işaretleyicilerinden HMWCK'nin sensitivitesinin %99.68, spesifisitesinin %93,91 bulundu. p63 sensitivitenin %100, spesifisitesinin %96.93 olduğunu bulduk. Bu iki belirleyicinin diğer istatistiki parametrelerine baktığımızda; p63 boyasının pozitif prediktif değer ve negatif prediktif değeri HMWCK daha yüksek olup, yalancı pozitiflik ve yalancı negatiflik değerleri ise daha düşük olarak tespit edilmiştir. Bu parametreler p63 ü HMWCK ya oranla daha değerli belirleyici yapmaktadır
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is one of the most common cancers, the incidence has increased in recent years in our country. Sometimes it is very difficult for pathologists make a diagnosis of adenocarcinoma of the prostate. In such cases, tests are needed to help. This markers are HMWCK and p-63, but the reliability of these markers is vary. During the diagnosis of malignancy in our study, it aimed to identify markers which is a more secure token.İn this study, the cases was elected to archive Department of Pathology, University Medical School of Konya between January 2010 - December 2011 that diagnosed 40 cases of adenocarcinoma and 20 cases of BPH. With hematoxylin-eosin, HMWCK and p-63 stained preparations was taken. These preparations were examined by light microscopy. Numbers of positive and negative staining in benign and malignant glands were noted. Not looking at the prevalence staining of immunoreactivity to p63 and HMWCK. The presence of staining was considered positive.Statistical data (the test) were measured of Validity. Thus, specificity, sensitivity and positive predictive value, negative predictive value, false negative and false positive values were calculated. As a result: Basal cell markers of the HMWCK?s sensitivity %99.68, Specificity %93,91 was found. We found that p63 sensitivity %100, specificity %96.93. When we look at other statistical parameters of these two markers; positive predictive value and negative predictive value of p63 is higher than HMWCK, false positive and false negative values were found to be lower than HMWCK. Determining these parameters is more valuable p63 than HMWCK.