Hepatorenal sendromlu hastalarda , plazma ve idrar ''Neutrophil Gelatinase Associated Lipocalin'' (NGAL) düzeyleri
Plasma and urine neutrophil gelatinase associated lipocalin (NGAL) levels in patients with heptorenal syndrome
  1. Tez No: 325392
  2. Yazar: GÖKHAN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç:HRS, karaciğer sirozunun ilerlemiş dönemlerinde hemodinamik bozukluklara bağlı gelişen böbrek fonksiyon bozukluğu ve böbrek yetmezliğidir. Bu çalışmada, aktif böbrek hasarının erken tanınmasında ve ayırt edilmesinde güçlü ve iyi bir biyomarker olan NGAL düzeyleri ile HRS' de renal hasar olup olmadığı araştırılmıştır.Gereç ve Yöntem:Çalışmaya Tip 1 HRS, Tip 2 HRS, HRS bulunmayan siroz hastaları ve karaciğer-böbrek fonksiyon bozukluğu olmayan kontrol grubu olmak üzere 4 grup hasta alındı. Rutin tetkikleri, plazma ve idrar NGAL düzeyleri, plazma renin aktivitesi ve serum aldosteron düzeyleri çalışıldı.BulgularHRS' li hastalarda plazma renin aktivitesi ve aldosteron düzeyleri, non-HRS siroz ve kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksekti. HRS' lilerde RAAS aktivasyonu mevcuttu. Plazma ve idrar NGAL düzeyleri ortalaması sırasıyla Tip 1 HRS' de >1000 / 723,55 ± 391,47; Tip 2 HRS' de 669,95 ± 310,4 / 466,06 ± 413,88; non-HRS sirozda 165,23 ± 111,53 / 43,83 ± 6,43; kontrol grubunda 148,4 ± 70,6 / 39,92 ± 40,8 idi.
Özet (Çeviri)
Aim: Hepatorenal syndrome is a functional renal dysfunction and renal failure related to hemodynamic problems in advanced liver cirrhosis. We studied NGAL levels in hepatorenal syndrome which is a good and strong biomarker in diagnosis and differential diagnosis of early dysfunction in active renal failure.Material and Method: In this study we included Type 1 HRS, Type 1 HRS, cirrhotic patients without renal dysfunciton and control group consisted of non-cirrhotic patients. Routine laboratory analysis, plasma and urine NGAL levels, plasma renin activity and serum aldosteron levels were studied in all four group of patients.Results: In HRS group plasma renin activity and aldosteron levels were significantly elevated compared to non-HRS cirrhotic patients and control group. RAAS activation was found in HRS group. Plasma and urine NGAL levels were respectively >1000 / 723,55 ± 391,47 in Type 1 HRS, 669,95 ± 310,4 / 466,06 ± 413,88 in Type 2 HRS, 165,23 ± 111,53 / 43,83 ± 6,43 in non-HRS cirrhosis and 148,4 ± 70,6 / 39,92 ± 40,8 in control group.