Portal hipertansiyonlu hastalarda transjuguler intrahepatik portosistemik şantın böbrek fonksiyonları bozukluğu ve renal resisitivite indeksi üzerine etkileri
The effects of transjugular intrahepatic portosystemic shunt on renal functions and renal resistive index in patients with portal hypertension
- Tez No: 266824
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN İDİLMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Renal resistivite indeksi (RRI) ile renal histopatolojik hasar arasında pozitif korelasyon olduğu ve uzun dönem renal fonksiyonlar açısından prognostik bir faktör olduğu araştırmacılar tarafından bildirilmektedir. Hepatorenal sendromlu hastalarda transjuguler intrahepatik portosistemik şantın (TIPS) renal fonksiyonlar üzerine olan etkisi net olarak ortaya konamamıştır. Bu çalışmanın amacı portal hipertansiyonlu (PHT) hastalarda TIPS'in RRI, renal fonksiyonlar üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmamız prospektif bir çalışmadır. PHT olan toplam 26 hasta (E/K: 21/5; ortalama yaş: 46.1±15.0) çalışmaya alındı. Çalışmaya alınan hastaların 18'inde birlikte Child B ve C siroz mevcuttu. Toplam 12 PHT'lu hastaya TIPS yapıldı, geri kalan 14 hasta kontrol grubu olarak kabul edildi. TIPS endikasyonu olarak; 8 hastada tekrarlayan varis kanaması, 4 hastada refrakter assit idi. Çalışmaya alınan hiçbir hastada HRS Tip?1 teşhis edilmedi. RRI, böbrek fonksiyon testleri ve plazma vazoaktif hormon düzeyleri başlangıçta ve TIPS işleminden sonra 1, 3 ve 6. aylarda değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Several studies demonstrated a correlation between renal resisitive indeks (RRI) and renal function in individuals with renal disorders and reported to be useful as one of the prognostic markers for renal outcome. The effects of transjugular intrahepatic portosystemic shunt (TIPS) on the renal function in hepatorenal syndrome (HRS) are still unclear. The aim of the study was to investigate the effects of the TIPS on RRI and renal functions in individuals with portal hypertension (PHT). This was a prospective study. A total of 26 individuals (M/F, 21/5; mean age, 46.1±15.0 years) with PHT were enrolled into study. 18 individuals were also cirrhosis. TIPS was placed in 12 patients (8 cirrhosis, 4 non-cirrhotics). 14 cirrhotics were used as a control. The indication for TIPS was recurrent variceal bleeding in eight patients and intractable ascites in four patients. None of the patients had diagnosed with HRS type-1. Renal function tests, plasma vasoactive substances levels and RRI were determined in baseline and at 1st, 3rd and 6th months after TIPS placement. When compared to baseline, after TIPS implantation, the portal pressure significantly decreased in all patients from a mean of 37.7 ± 9.5 mmHg to 16.7 ±6.8 mmHg (p=0.001).