Yüksek basınç piston silindir ünitesine ait pistonun mukavemet analizi
Strenhgt analysis of piston which belongs to high pressure piston cylinder unit
  1. Tez No: 325411
  2. Yazar: ALİ MAMEDOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP PARLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Sunulan çalışmada, primer seviyede kullanılan piston silindir ünitesine ait pistonun mukavemet analizi yapılmıştır. Kırılan pistonun muhtemel kırılma nedenini bulmak için pistonun maruz kalabileceği her türlü zorlanma durumunda sonlu elemanlar analizleri yapılmıştır. Yapılan sonlu elemanlar analizleri sonucunda pistonun basma zorlanması hariç zorlanmalara maruz kaldığında çok küçük kuvvet ve momentler etkisinde hasara uğrayabileceği hesaplanmıştır. Taramalı Elektron Mikroskobu ve Yarı Kantitatif Elementsel Analiz Sistemi kullanılarak piston malzemesinin katalogda verilen malzeme değerleri ile örtüşüp örtüşmediği kontrol edilmiştir. Bu analiz sonucunda pistonun Tungsten-Karbür-Kobalt(WC-Co) malzemesinden imal edildiği tespit edilmiştir. Bulunan yeni malzeme özelliklerine göre sonlu elemanlar analizi tekrarlanmış ve malzemenin sınır gerilmesinin aşılmasına neden olan kuvvetler bulunmuştur. Pistonun kırılan yüzeyleri Taramalı Elektron Mikroskobu altında incelenmiş ve bunun sonucunda kırılma nedeninin ancak dışarıdan bir etki sonucunda oluşabilecek burulma zorlanması nedeniyle hasara uğradığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, strength analysis of piston which belongs to high pressure piston cylinder unit is investigated. To find probable fracture cause of the piston, Finite Element Analyses are made in each loading condition that the piston can be subjected to. As the result of Finite Element Analyses, it is found that failure can occur easily even under relatively small loads in any loading condition except pressure. Using Scanning Electron Microscope and Semi Quantitative Elemental Analysis System, material of the piston was controlled for whether it is compatible with the material identifications given in the catalogue. As a result of this analysis, it was found that piston was manufactured from Tungsten-Carbide-Cobalt(WC-Co) material. So all Finite Element Analyses were repeated for a new material and the loads leading to exceeding of the limit stress of the material were calculated. Fracture surfaces of the piston were inspected by means of Scanning Electron Microscope and it was found that the piston failed due to the torsional stress.