Lego nxt ile robot uygulamaları eğitim materyali geliştirilmesi
Lego nxt robot applications and development of educational material
  1. Tez No: 325426
  2. Yazar: YUNUS YALÇIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Teknolojinin gelişimi ile birlikte robot eğitimine verilen önem artmış ve bir çok firma robot eğitim seti üretmeye başlamıştır. Üretilen bu robot eğitim setlerinin kullanımı ile ilgili yetersiz kaynak ve materyal sorunu ortaya çıkmış, setleri kullanan kişiler materyal eksikliğinden dolayı robot eğitim setlerinden yeterince faydalanamamıştır.Bu tezin amacı, üniversiteler, meslek yüksek okulları ve MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) bünyesinde robot eğitimi alan öğrencilerin, Lego Nxt robot eğitim seti ile materyal eksikliklerinin giderilmesini sağlamaktır. Bu çalışmada, Lego Nxt robot eğitim seti kullanılarak örnek robotun mekanik kısmı tamamlanmış ve programlanması işleminde Mindstorm Nxt Education, Microsoft .NET ve Microsoft Robotics Studio robot programlama dilleri kullanılmıştır. Lego Nxt eğitim setinin kullanımından önce ve sonra olmak üzere iki anket çalışması yapılmış ve sonuçlar raporlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Along with the development of technology has increased the importance given to education and a lot of robot training set firm began to produce robots. This produced sets of training on the use of robotic welding and material issue appeared inadequate, training sets of sets of people who use the robot due to lack of sufficient material benefited.The purpose of this thesis, universities, vocational schools and the Ministry of Education (Ministry of Education) students studying within the robot, Lego NXT robot kit with training materials to ensure elimination of the deficiencies. In this study, using the example of Lego NXT robot kit robot mechanical part of the educational process has been completed and programming Mindstorm Nxt Education, Microsoft. NET and Microsoft Robotics Studio, robotics programming languages were used. Lego Nxt, including before and after training set and the results are reported in two surveys were made.