Ferritik çeliklerde karbon oranın kırılma tokluğuna etkisi
Effect of carbon rate to the fracture toughness of ferritic steels
  1. Tez No: 325427
  2. Yazar: BURAK SERT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HALİL AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Metalik malzemelerin kırılma tokluğunun belirlenmesinde ASTM E-399 standardı kullanılmaktadır. Bu standarda göre ferritik çeliklerin kırılma tokluğunun belirlenmesinde düzlemsel deformasyon şartının (boyut şartı) yerine getirilmesi için büyük boyutlu numuneler deneye tabi tutulur. Boyut şartını telafi etmek için, ferritik çeliklerin kırılma tokluğunun belirlenmesinde ASTM E-1921 standardı geliştirilmiştir. Bu çalışmada, hem ASTM E-1921 standardında yer alan çatlaklı numune kullanımını ortadan kaldıran ve hem de her iki standarda alternatif olarak geliştirilen yeni bir yöntem kullanılmıştır. Bu yöntem, malzemenin kırılma tokluğunu temel mekanik özelliklerle bağlarken, aynı zamanda kırılmanın doğasını da açıklamaktadır. Çalışmada kullanılan yöntem sayesinde kırılma tokluğu oldukça basit ve düşük maliyetle belirlenebilmektedir. Araştırmalar, sadece karbon oranı ile değişen, düşük alaşımlı 4 farklı çelik üzerinde yapılmıştır. Böylece, kırılma tokluğunun belirlenmesinde söz konusu alternatif yöntem kullanılarak, ferritik çeliklerde karbon oranının kırılma tokluğuna etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ASTM E-399 standard used for the determination of the fracture toughness of metallic materials. According to this standard the determination of the fracture toughness of ferritic steels, large samples (size requirement) should be tested for the providing of plane deformation requirement. To recover size requirements, ASTM E-1921 standard have been developed on the determination of the fracture toughness of ferritic steels. As for that study, both eliminates the standard ASTM E-1921 contained in fractured sample using and also new method is used as an alternative to the two standard. This method is based on the fracture toughness of the material connecting the basic mechanical features, but also explains the nature of the fracture. The fracture toughness is determined due to the method used in this study with a very simple and low cost. Researches were conducted on changing with a rate of only C low-alloy four different steel. Thus the determination of the fracture toughness is used alternative method, rate of carbon in the ferritic steels investigated the effect of the fracture toughness.