Perinatal dönemde serum ve anne sütü ferritin düzeylerinin bazı hematolojik parametrelerle karşılaştırılması
Comparison of serum and breast milk ferritin valdes with some hematological parameters in the perinatal period
- Tez No: 6645
- Danışmanlar: PROF.DR. NEVBAHAR TANELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Demir metabolizmasının özellikleri dikkate alınıp anne ve bebek arasındaki bazı hematolojik parametrelerle birlikte, serum F ve anne sütü F değerlerinin karşılaştırılması ; böyle likle antenatal, natal ve postnatal dönemde elde edilen bul gularlarla, bebekteki demir metabolizması hakkında önceden bilgi edinebilme olanağının araştırılması amacı İle bu çalışma planlanmıştır.Çalışmada, 27 gebenin ve bebeklerinin kordon ve 8-10 haftalık iken kanlarında Hb,Hkt, SD,TDBK,TS ve F düzeyleri grublar halinde incelenerek değerlendirilmiştir. Verilerin Ege Üniversitesi Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezinde yapılan istatistiksel yorumunda korelasyon analizi, tek yönlü varyans analizi ve t testi uygulanmış olup, çokluk karşılaştırma testlerinde önemlilik düzeyi en az P ( 0.05 olarak seçilmiştir. Grublar içindeki parametrelerin ortalamalarının sayısal değerleri birbiri ile karşılaştırıldığında; Hb ve Hkt orta lamalarının gebe ve bebek grubundaki değerleri ve TDBK orta lamalarının kordon kanı ve bebek grubundaki değerleri ara sındaki anlamsızlık dışında, Hb, Hkt, SD, TDBK, TS ve F değerle rinin grublar içindeki ortalamaları arasında anlamlı fark elde edilmiştir. Gebeler Hb ve Hkt'i sırasıyla 11 G/dl, % 33 ve altında olan larla, üzerinde olanlar olmak üzere iki gruba ayrıldığında: Gebelerin F değerleri arasında anlamlı fark bulunamamış, ancak Hb, Hkt, SD, TDBK ve TS ortalamaları arasında anlamlı fark elde edilmiştir »Bunların kordon kanı parametrelerinin SD dışında kilerin birbiri arasında ve bebeklerinin parametreleri ara sında anlamlı fark tespit edilememiştir. 8-10 Haftalık bebekler Hb ve Hkt'i sırasıyla 11 G/dl, %33 ve altında olanlarla, üzerinde olanlar olmak üzere iki gruba ay rıldığında : Bunların kordon kanı ve annelerinin doğum öncesin deki parametrelerinin birbiri arasında anlamlı fark buluna- 73mamıştır. Gebeler serum F'i 12 ng/ml' nin üzerinde ve altında olmak üzere iki gruba ayrıldığında : İki grubun F ortalamaları ara sında farklılık varken, bunların kordon kanı, bebek serum F ve anne sütü F değerleri arasında anlamlı fark bulunamamış tır. Çalışmamızda anemik gebeler demir eksikliği anemisi bulguları gösterirken, bebekler içinde biri demir eksikliği anemisi diğerleri süt çocuğunun fizyolojik anemisi özellikleri taşımaktadır. Buraya dek sözü edilen tüm veriler, çalışmaya katılan gebelerin düzeyindeki demir eksikliğinin kordon kanı ve 8-10 haftalık bebeklerin hematolojik değerlerini demir eksikliği yönünden anlamlı şekilde etkilemediğini, fetusun intrauterin dönemde demir statüsü yönünden anne için bir parazit gibi davranarak gerek duyduğu demiri yeterince sağlayabildiği görüşünü desteklemektedir. Çalışmamızda kordon kanı F'i ile 8-10 haftalık bebek F'i arasında anlamlı ilişki (r:0,535) bulunmuş olup, söz konusu dönemdeki bebeğin F'inin büyük bir kısmının hâlâ fetal F'den kaynaklandığı ileri sürülebilir. Ayrıca anemik gebelerle, kontrolların matür anne sütü F ortalaması arasında anlamlı fark bulunmuştur.Bunun bebeğin hematolojik bulgularına olan belirgin etkisi gözlenememiş, ancak gastrointestinal sistemde F'nin varlığın dan kaynaklanabilecek bakteriostatik potansiyelin anemik anne bebeklerinde daha az olması ve yenidoğan döneminde» bebeğin inf eksiyonlara açık kalmasına yardımcı olduğu yorumu getiril miştir. 74
Özet (Çeviri)
SUMMARY COMPARISON OF SERUM AND BREAST MILK FERRITIN VALUES WITH SOME HEMATOLOGICAL PARAMETERS IN THE PERINATAL PERIOD This study was planned to investigate whether the status of the iron metabolism of the infant could be predicted in advance, with making a comparison between serum and breast milk ferritin values along with some hematological parameters of the mother and the infant during the antenatal, natal and postnatal periods. Hemoglobin, hematocrit, serum iron and iron binding capacity, transferrin saturation and ferritin levels of -the mothers at pregnancy and of their babies both at delivery and at 8-10 weeks of age were determined.