Ti-6Al-4V alaşımının işlenmesinde kriyojenik soğutmanın yüzey pürüzlülüğü üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of cryogenic cooling on surface roughness in machining of Ti-6Al-4V alloy
  1. Tez No: 325435
  2. Yazar: NİLAY ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUBİLAY ASLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Talaşlı imalat, üretim teknolojisinde çok sık kullanılan bir yöntem olup, imalat sırasında neredeyse tüm mekanik parçalara uygulanmaktadır. Söz konusu imalat yönteminde dikkat edilmesi gereken en önemli etken, üretimin en düşük maliyet ile istenilen kalite de ve standartlara uygun olarak gerçekleştirilmesidir.Bu çalışmada, kesme parametrelerinin kuru kesme, bor yağı ile kesme ve kriyojenik kesme gibi farklı kesme koşullarında yüzey pürüzlülüğü, takım aşınması ve talaş yapısı üzerindeki etkileri deneysel olarak araştırılmıştır. Yapılan deneysel çalışmalar sonucunda bor yağı ile kesmenin yüzey pürüzlülüğü ve takım aşınması üzerinde olumlu etki ettiği görülmektedir. Bunun nedeni bor yağının soğutma yapmasının yanında yağlayıcı özelliği olmasıdır.
Özet (Çeviri)
Machining is a widely used method in manufacturing technologies and it is mostly applied to all mechanic parts. The most important point about the mentioned machining method is to verity the production with the desired quality and appropriate standards by obtaining lowest costs.In this study, cutting parameters such as dry cutting, boron oil cutting and cryogenic cutting how effects surface roughness, cutting wear and chip formation investi gated experimentally. Experiments showed that boron oil cutting inflvenced surface roughness and cutting wear possitively. Also boron oil behaves as a lubricant on cutting surface.