Kaplama türünün ve kesme parametrelerinin talaş şekli üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of effect on coating type and cutting parameters on chip form
- Tez No: 325436
 - Danışmanlar: PROF. DR. KUBİLAY ASLANTAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada kesme parametreleri (kesme hızı ve ilerleme değeri) ve kesici takım kaplama tabakasının (AlTiN, AlCrN ve TiN) talaş morfolojisi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. AISI 316L paslanmaz çeliği, farklı kaplama malzemeleriyle kaplanmış kesici takımlarla, farklı kesme parametreleri kullanılarak ortagonal şartlarda tornalanmıştır.Çalışma sonunda hemen hemen bütün kesme parametreleri ve kaplama türleri için elde edilen talaş formu, testere tipi olarak gerçekleşmiştir. Kesme hızı arttıkça birim alana düşen testere talaş formundaki segment sayısı artmaktadır. Birim alandaki segment sayısının artması ise segmentler arası mesafeyi (adım), buna bağlı olarak ta talaş formunun küçülmesine (Hmax, Hmin, adım) sebep olmaktadır. Bununla birlikte artan ilerleme değeri talaş kesitini arttırdığı için deforme olmuş talaş kalınlığı da artan ilerleme değeri ile artmaktadır. İlerleme değerinin artması ile birim alana düşen segment sayısı azalmış, bu da talaş formunun büyümesine neden olmuştur. Kesme parametreleri kayma bandı genişliğini kaplama türüne göre daha fazla etkilemektedir. Artan kesme hızıyla kayma bandı genişliği de azalmaktadır. İlerleme değerinin artması ise kayma bandı genişliğinin bir miktar artmasına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of cutting parameters (cutting parameters and feed rate) and coating material (AlTiN, AlCrN ve TiN) on chip morphology are investigated. AISI 316L stainless steel turning process is carried out by cutting tools that are coated by different coating materials and by using different cutting parameters under orthogonal conditions.At the end of the study, saw type chip form was obtained for all cutting parameters and coating types. The number of segments in the saw metal form per area increases in parallel with the increase in cutting speed. This increase in the number of segments per area causes contraction in the spacing between segments (pitch) and accordingly contraction of chip form (Hmax, Hmin, pitch). Besides, as increasing feed value increases chip cross section, deformed chip thickness increases in parallel with increasing feed value. Segment number per area decreased in parallel with the increase in feed value, which caused expansion in chip form. Cutting parameters affect the width of shear band more than coating type. Shear band width decreases with increasing cutting speed. Increase in feed value causes some increase in shear band width.