Ereğli şeker fabrikasının enerji ve ekserji verimliliğinin incelenmesi
Energy and exergy analysis of sugar production at Eregli sugar factory
- Tez No: 325481
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Dünyada enerji kaynaklarının giderek azalması ,maliyetlerinin yükselmesi ;işletmeleri enerji kaynaklarını verimli kullanmak adına değişik çalışmalara sevk etmiştir. Bu çalışmaların en başında da ekserji analizi gelmektedir.Bu çalışmada ;Ereğli Şeker Fabrikası 2010-2011 yılı kampanya verileri kullanılarak şeker üretim süreçleri için termodinamiğin birinci kanun ( enerji analizi ) ve ikinci kanun analizleri (ekserji analizi) yapılmıştır. Yapılan bu analizlerin sonuçlarına bağlı olarak şeker üretim süreçlerinin birinci ve ikinci kanun verimleri hesaplanmıştır. Elde edilen bu hesaplamalar ışığında tesisin enerji verimliliğini arttırmak ,atık enerjinin geri kazandırılmasını sağlamak ve yeni teknolojilerin gelişmesine yön vermek amacıyla Ereğli Şeker Fabrikasına tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Progressive decline in world energy resources, rising costs, on behalf of the various studies has led businesses to use energy resources efficiently.This work is at the top of the exergy analysis. In this study, using data from Eregli Sugar Factory 2010- 2011 campaign year for sugar production processes, the firstlaw of thermodynamics (energyanalysis) andanalysis of these condlaw (exergy analysis) were conducted. Depending on there sults of this analysis of the sugar production processyields the first and these cond law is calculated. Obtained in thelight of the secalculation stoin crease theen ergy efficiency of the plant, was tetoprovide energy to gainth embackand give direction to thedevelopment of new technologies Eregli Sugar Factory recommendations were made.