Dönen ve sıcaklık etkisindeki termoplastik matrisli kompozit bir diskteki ısıl gerilmelerin analizi
Analysis of thermal stresses in a termoplastic matris composite rotating disc effected thermal loading
  1. Tez No: 325480
  2. Yazar: AYTAÇ ÜÇKARDAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, ortasında dairesel delik bulunan bir termoplastik kompozit disk modeli oluşturulmuştur. Kompozit malzeme, termoplastik matrise sahiptir ve takviye elemanı olarak çelik fiberler kullanılmıştır. Problemin çözümü sonlu elemanlar metodu (FEM) ile yapılmıştır. Bu nedenle, modelleme ve analizler için ANSYS programı kullanılmıştır. Bu çalışmada, kompozit disk modeli önceki çalışmalardan farklı olarak, üç boyutlu yapılmıştır. Model üzerine sınır şartları, uniform sıcaklıklar ve açısal dönmeler uygulamıştır. Uniform sıcaklık ve açısal hızlar nedeniyle oluşan, ısıl gerilmeler ve elastik şekil değiştirmeler ve model üzerindeki dağılımları bulunmuştur. Uygulanan farklı uniform sıcaklıklar ve açısal dönmelere göre hesaplanan sonuçlar, birbiriyle karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, üç boyutlu kompozit diskte meydana gelen gerilmeler ve şekil değiştirmelerin değerleri ve dağılımlarının, uniform sıcaklık ve açısal hız değişimine bağlıdır.
Özet (Çeviri)
In this work, a composite disc model having a centered circular hole was created. The composite material had termoplastic matrix and steel fibers was used for reinforcement materaial. The solution of the problem was done with finite element method (FEM). For this reason, the ANSYS code was used for both modeling and analysis procedures. In this study, composite disc model was cretaed as three dimensional as a difference according to previous works. Boundary conditions, uniform temperatures and angular velocities were carried out on model. Both thermal stresses and elastic strains caused from uniform temperatures and angular velocities and their distributions on model were determined. The calculated results which were obtained related to different uniform temperatures and angular velocities were compared with together. According to obtained results, the magnitudes and distributions of both stresses and strains on the three dimensional composite disc were changed by changing of uniform temperature and angular velocity.