Physics of diffuse optical imaging
Diffüz optik görüntülemenin fiziği
- Tez No: 325495
- Danışmanlar: DOÇ. MEHMET BURÇİN ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Diffüz optik tomografi (DOT) fonksiyonel bir görüntüleme yöntemi olup özelliklememe dokusu gibi kalın dokuları karakterize etmek i»cin kullanılır. DOT doku özelliklerininharitasını soğurma katsayısı aracılığıyla sağlar; örneğin toplam hemoglobin yoğunluğuve kandaki oksijen yoğunluğu. Memenin iç bölgesinin soğurma özelliğini görüntülemesininyanı sıra, DOT memenin hücresel ve hücre içi degişiklikleri hakkındaki bilgiyi saçılmakatsayısı yardımıyla verir. DOT ucuz, zararsız ve doku hemodinamik ölçüm yapmakabiliyetine sahip olmasına rağmen ışığın dokuda saçılırken doğası gereği düşük kon-umsal çözünürlüğe sahip oluşu DOT için dez avantajdır. Bu yüzden, dokunun optiközelliklerinin belirlenmesi kısıtlanması olur. Bu tezde diffüz optik spektroskopy ve tomografnin görüntüleme teknigi ve teorisi incelenmiştir. Son olarak, diffuz optik to-mografinin gelişiminde önemli rol oynayan ikili yöntem ve farmakokinetik modellemekavramları bazı önemli teknik ve metodlarla birlikte sunulmustur.
Özet (Çeviri)
Diffüse optical tomography (DOT) is a functional imaging modality which con-sists of transilluminating of a volume. This diagnosis technique is particulary usefulfor characterizing thick tissue especially for breast tissue. By using model based im-age reconstruction, DOT provides us with the map of tissue properties such as totalhemoglobin concentration and blood oxygen saturation via absorption coe±cient. Be-sides the image of the absorption property of the interior of the breast, DOT givesinformation about cellular and subcellular changes with the aid of scattering coefficient. Even though DOT is relatively low cost, non-invasive, and capable of measuringtissue hemodynamics, it has a drawback of having insu±cient spatial resolution be-cause of the nature of light when scattered in tissue. Therefore, the accuracy of therecovered optical parameters of the tissue is limited. In this thesis, the theoretical basisof diffuse optical spectroscopy and tomography is outlined. First, this thesis examinesthe theory of the propagation of light in tissue. Subsequently, it describes theoreticalbackground of the image reconstruction of di®use optical spectroscopy and tomogra-phy. Finally, the concepts of dual modality and pharmacokinetics model which playan important role in improvement of DOT are presented by using some fundamentaltechniques and methods.