Probabilistic tensor factorization for link prediction
Bağlantı tamini için olasılıksal tensör ayrışımı
- Tez No: 325527
- Danışmanlar: DOÇ. ALİ TAYLAN CEMGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bağlantı tahmini gözlemlenen bağlantıların özniteliklerine göre iki varlık arasında bir bağlantının varlığı veya yokluğu sonucuna varılması problemidir. Literatürde, (i) gözlemlenmeyen ve (ii) zamansal olmak üzere iki tip bağlantı tahmini problemi bulunmaktadır. Her iki problem için de, bağlantı tahminini bir matris ve tensor tamamlama problemi olarak değerlendiren saklı özellik tabanlı modeller üzerinde çalışılmaktadır. Bu tezde, bağlantı tahmini için tensör ayrışım modellerinin olasılıksal yorumlanmasına dayalı çeşitli yaklaşımlar kullanmaktayız. İlk olarak veri kümelerini herhangi bir tensor ayrışım modeli ile analiz edebilen Olasılıksal Saklı Tensör Ayrışımı ile tanımlanmış, daha sonra ortak tensörler içeren modellerin eşzamanlı ayrışımı ile ortak saklı faktörler çıkarabilen bir algoritmik çerçeve olan Genelleştirilmiş Bağlaşımlı Tensör Ayrışımı dahilinde tanımlanmış farklı ayrışım modelleri önermekteyiz. Tensör ayrışım metodlarında varyasyonel Bayes yoluyla tam Bayesci çıkarım sunmakta, daha sonra çıkarımı geliştirmek için bağlaşımlı tensör ayrışımı için varyasyonel Bayesci çıkarım algoritması türetmekteyiz. Ek olarak, birden fazla gözlem tensörü mevcut olduğu durumlardaki modeller için eşzamanlı tensor ayrışımını gerçekleştirebilen güncelleme denklemleri oluşturmaktayız. Heterojen verilerin ayrışımında kullanılan önceki çalışmalar ya tek bir ıraksaya veya belirli bir tensör ayrışım modeline odaklanmaktadır. Ancak, heterojen veri analizinde temel zorluklardan biri doğru tensör modelini ve ıraksayı bulmaktır. Bu nedenle, bu çalışmada farklı tensör modelleri ve ıraksayları ele almaktayız.Sentetik ve gerçek veri kümeleri üzerinde gerçekleştirdiğimiz deneyler birden fazla kaynaktan gelen verilerin bağlaşımlı tensor ayrışım yöntemi ile ortak analizinin ve varyasyonel Bayesçi yaklaşımının bağlantı tahmin performansını artırmakta olduğunu ve doğru ıraksay ve tensör model seçiminin önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Link prediction is the problem of inferring the presence, absence or strength of a link between two entities, based on properties of the other observed links. In the literature, two related types of link prediction problems are considered: (i) missing and (ii) temporal. In both cases, latent variable models have been studied for link prediction tasks that consider link prediction as a noisy matrix and tensor completion problem. By using a low-rank structure of a dataset, it is possible to recover missing entries for matrices and higher-order tensors.In this thesis, we use several approaches based on probabilistic interpretation of tensor factorizations: Probabilistic Latent Tensor Factorization that can realize any arbitrary tensor factorization structure on datasets in the form of single tensor and Generalised Coupled Tensor factorization that can simultaneously fit to higher-order tensors/matrices with common latent factors.We present full Bayesian inference via variational Bayes, then we derive variational inference algorithm for Bayesian coupled tensor factorization to improve the reconstruction over Bayesian factorization of single data tensor and form update equations for these models that handle simultaneous tensor factorizations where multiple observations tensors are available.Previous studies on factorization of heterogeneous data focus on either a single loss function or a specific tensor model of interest. However, one of the main challenges in analyzing heterogeneous data is to find the right tensor model and loss function. So, we consider different tensor models and loss functions for the link prediction.Numerical experiments on synthetic and real datasets demonstrate that joint analysis of data from multiple sources via coupled factorization and variational Bayes approach improves the link prediction performance and the selection of the right loss function and tensor model is crucial for accurate prediction of unobserved links.