Constructing a productivity model for small enhancements
Küçük fonksiyonel geliştirmeler için verimlilik ölçüm modeli tasarlamak
  1. Tez No: 325534
  2. Yazar: GÜLŞAH YILDIZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. TUNA TUĞCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Yazılım sürekli evrim içindedir ve birçok yaklaşım yazılım bakım verimliliğini incelemek için öne sürülmüştür. Bu yüksek lisans tezinde küçük fonksiyonel geliştirmeler için bir verimlilik ölçüm modeli tasarlamak ve uygulamak için gerekli sürecin tanımlanması amaçlanmıştır. İki motivasyon bu araştırmayı etkilemektedir: 1.) Bakım maliyetini yönetmeye yardımcı olmak için yazılım bakım sürecinin verimliliğini anlamak, 2.) yazılım bakım verimliliğini etkileyen maliyet sürücüleri anlamak. Bu araştırmanın bir başka amacı, geliştirme modeli olarak küçük geliştimeler için verimlilik modeli oluşturmanın mümkün olup olmadığının sorusuna yanıt bulmaktır. İlk olay çalışması, bir banka organizasyonunda çalışan büyük bir teknoloji grubundan geliyor. Bu çalışma metodolojinin uygulamaya uygulanabilirliğini gösteriyor. Bu yaklaşımda, düşük seviyedeki tanecikliği yakalayabilen COSMIC ölçüm yöntemi kullanılarak , küçük geliştirmelerin ölçümlenebildiği gösterilmiştir. Ayrıca, her küçük geliştirme için dökümantasyon kalitesi incelenmiştir. Küçük geliştirmeleri ölçümleyebilmek için yeterli bilgi yer aldığı için dökümantasyon kalitesi yüksektir. Tam olarak 88 küçük geliştirme incelendi ve ayrı ayrı ölçüldü. Herbir küçük geliştirmenin ölçüm boyutu COSMIC ISO 19761 uluslararası standardına dayanmaktadır. Tüm bağımsız değişkenler kullanılarak bu veri kümesi ile bir verimlilik modeli üretmek mümkün olmuştur (R-square değeri 0,75). Kullanılan metodoloji deneyselliğin iyi kontrol edildiğini gösteriyor: Büyük bir uygulama bir gelişim içinde belli bir zaman diliminde aynı kişi tarafından tasarlanmış, programlanmış ve geliştirilmiş, bakım yapan kişi tarafından dökümante edilmş, bir denetim ortamında ölçülmüş ve bir uzman tarafında doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Software is in constant evolution and many approaches have been suggested to study software maintenance productivity. This master thesis aims to describe the process to design and implement a productivity measurement model for small functional enhancements to legacy software. Two motivations influence this research: 1) understanding the productivity of the software maintenance process to help manage the cost of maintenance, 2) understanding the cost drivers that affect the software maintenance productivity. Another purpose of this research is to determine whether it is possible to construct productivity model(s) for small enhancements that is as good as development model. The case study, to show the feasibility of the application of the methodology, is coming from a large technology group that works for a bank organization. In this approach, it is showed that small enhancements can be measured by using the COSMIC measurement method that has the possibility to capture a lower level of granularity. Also, the quality of documentation for each small enhancement was studied. Because the person who has done the maintenance was at hand for this exercise, it was possible to complete the documentation. Therefore the quality of the documentation is high. Totally, 88 small enhancements are investigated and measured separately. The measurement of the functional size of each individual enhancement was based on the COSMIC ISO 19761 international standard. It was possible to produce a sound productivity model with this sample using all independent variables (R square of 0,75). The methodology used is showing that the experimentation was well controlled: within an enterprise for one major application for a period of time, design, program and implement by the same person, documented from the maintainer, measure within a control environment and verify by an expert.