A network integration oriented model to evaluate new wind power generation projects
Yeni ruzgar santrali projelerini gegerlendirmek icin elektrik sistemine gaglanti odakli model
  1. Tez No: 325533
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM COBULOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. İLHAN OR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Industrial and Industrial Engineering, Energy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Enerji, sürekli ve sürdürülebilir bir ekonomik büyüme için düzgün bir şekilde temin edilmesi gereken en önemli ihtiyaçlardan biridir. Sadece sürekli bir büyüme için değil aynı zamanda daha iyi bir çevre için yenilenebilir enerji kaynakları giderek daha fazla önem kazanmakta ve elektrik enerjisini bu tür kaynaklardan sağlamak için yeni yatırımlar yapılmaktadır. Türkiye, dünyadaki en büyük ve ekonomisi sürekli büyüyen ülkelerden biri olarak, yenilenebilir enerji kaynaklarının genel enerji tedariği içerisindeki payını artırmak istemektedir. Bu amaçla son zamanlarda, yeni ve mevcut yenilenebilir enerji projeleri için yeni teşvikler ve destek sunan kanun Türk parlamentosunun ajandasında sıklıkla yer almaktadır. Bu tez, yenilenebilir enerji üretim projelerinin beklenen hızlı genişlemesinden kaynaklanan spesifik bir problem hakkındadır. En uygun yeni rüzgar enerjisi üretim projelerini değerlendirmek için, bağlantı maliyetini düşürmeye, sisteme verilen enerji miktarını ve yüklü kapasiteyi artırmaya odaklanan iki temel optimizasyon modeli sağlaması amaçlanmaktadır. Yeni rüzgar enerjisi üretim projelerini değerlendirmek için, özellikle bağlantı noktası ve bağlantı voltaj seviyesini belirterek hangi rüzgar enerjisi projelerine yatırım yapılması gerektiğini tanımlama amacıyla bir çift optimizasyon modeli geliştirilmiştir. İlk olarak, modeldeki kısıtlar kurulurken modelde kullanılan gerekli bilgiler açıklanmış ve kullanılan verilerin tanımı yapılmıştır. Daha sonra, modellerde duyarlılık analizi yapabilmek için kullanılacak olan very seti takdim edilmiştir. Modeller C++ ile kodlanmış ve C++ çıktıları Cplex kullanılarak çözülmüştür. Neticede, duyarlılık analizi çıktıları elde edilmiş, sonuçlar üzerinde bazı yorumlarda bulunarak gelecekte yapılabilecek araştırma alanları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
For a continuous and sustainable economic growth, energy is one of the most important necessities that has to be supplied properly. Not only for a continuous economic growth but also for a better environment, renewable energy sources gain more and more importance, and new investments are made to supply electrical energy from those sources. Turkey, as one of the largest and continuously growing economies in the world, wants to increase the share of renewable energy sources in its overall energy supply. For this purpose recently, legislation featuring new incentives and support for new and existing renewable energy projects has frequently been on the agenda of the Turkish parliament. This thesis is about a specific problem originating from the expected rapid expansion of renewable energy generation projects. It is aimed to provide two basic optimization solutions, focusing on reduction in connection cost and increase in energy delivery and installed capacity, to evaluate the most suitable new wind power generation projects. In order to provide an evaluation of new wind power generation projects, a couple of optimization models have been developed to identify the wind power projects to be invested in especially regarding their connection points, and connection voltage levels. First, necessary information is explained and description of data is provided while establishing the model constraints. Then, data set is introduced to be used in the models for sensitivity analysis. Models are coded in C++ and solved by using the Cplex optimization solver. The results of a series of scenarios are obtained and analyzed, and future research opportunities are explained with addition of some comments on the results.