Spatially-coupled ldpc coding for the correlated erasure channel
İlintili silme kanalına uygun bir uzamsal bağlı ldpc kodlama tekniği
- Tez No: 325535
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALİ EMRE PUSANE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tezde, ikili silme kanalı (BEC) üzerinde yinelemeli kod çözme eşiği doyumu gösteren uzamsal bağlı düşük-yoğunluklu eşlik-denetim (LDPC) kodlar incelenip düşük gecikmeye sahip, pencere-tabanlı bir yinelemeli kod çözücü kullanımı ele alınmstır. Düşük bağlama miktarına sahip kod aileleri sayılarak numaralandırılmış ve yoğunluk gelişimi tekniği yardımıyla BEC üzerinde en iyi hata başarımına sahip olan kod aileleri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, yüksek hata başarımına sahip kodların tasarımı için pratik tasarım koşulları önerilmiştir. Uzamsal-bağlı kodların ilintili silme kanalı üzerindeki hata başarımının düşük olduğu gösterilmiş ve literatürde bu problemin çözümü için ortaya atılmış özel kod tasarım koşulları ele alınmıştır. Önerilen bu özel kod tasarımları yüksek başarım sağlamakla birlikte kod tasarımına büyük ölçüde sınırlamalar getirmekte ve kod tasarım işlemini güçleştirmektedir. Bu çalışmada özel kod tasarımları yerine katlamalı serpiştirici kullanan bir iletişim sistemi önerilmiştir. Önerilen bu iletişim sisteminin asimtotik ve sonlu uzunluklu hata başarımı ilintili silme kanalı üzerinde incelenmiş ve katlamalı serpiştirici kullanan bu sistemin literatürdeki çözüme göre çok daha yüksek hata başarımına sahip olduğu gösterilmiştir. Bunun yanısıra, önerilen katlamalı serpiştirici yapısı blok serpiştirici ile karşılaştırılmış ve katlamalı serpiştiricinin iletişim sistemine getirdiği çok düşük gecikme ile gelecek nesil telsiz iletişim standartları için iyi bir aday olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, spatially-coupled low density parity-check (LDPC) codes, which have been shown to exhibit the threshold saturation phenomenon over the binary erasure channel (BEC), are considered and a low-delay iterative decoding scheme, called window decoding, is explained. Code ensembles with minimal coupling are enumerated and by using density evolution analysis, code ensembles with the best performance over the BEC are determined and some practical design criteria for construction an efficient ensemble are presented. It has been shown that the performance of these codes decreases drastically over correlated erasure channels where burst of high-probable erasures may hit the transmitted codeword. In the literature, this challenge is faced by presenting additional code design rules to build a robust ensemble against bursts. However, this approach results in more constraints on the code, which can be contradictory to some other properties of the code ensemble. In this thesis, we try to confront the transmission over correlated erasure channel by designing a communication system employing a convolutional interleaver. Asymptotic and practical performances of such a system over the correlated erasure channel have been studied and it has been shown that using a convolutional interleaver results in considerable improvement in the performance of the code compared to non-interleaving schemes which are purely based on code design criteria. All in one, major contributions of this thesis are deriving some practical design criteria for constructing a good code ensemble and also introducing the convolutional interleaver based spatially-coupled coding scheme which not only considerably mitigates the effect of burst degradations, but also in contrast to its block counterpart, introduces a negligible amount of delay, which makes this system a very suitable candidate for next-generation wireless communication standards.