Demand response and supply optimization in smart grids with renewable energy sources
Yenilenebilir enerji kaynakları içeren akıllı şebekelerde talep müdahalesi ve tedarik optimizasyonu
- Tez No: 325537
- Danışmanlar: PROF. HAKAN DELİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Akıllı şebeke, bilgi ve haberleşme teknolojilerini kullanan, bu teknolojilerle güç sağlayıcı ve kullanıcıların davranışları hakkında bilgi toplayan ve bu bilgileri elektrik üretiminin verimliliğini, güvenilirliğini ve dağıtımının sürekliliğini sağlamak için kullanan bir elektrik şebekesidir. Bu tezde, yenilebilir enerji kaynakları içeren akıllı şebekelerde, yenilenebilir kaynakların güç üretimindeki belirsizliğin sisteme katılmasıyla oluşan güç kesintisi olasılığını üst bir limitle sınırlayıp, verimliliği ve güvenilirliği arttırmak için talep müdahalesi, tedarik optimizasyonu ve güç planlaması yapıyoruz. Seçtiğimiz düzende, güç sağlayıcı güç kesintisi olasılığındaki limiti seçerek, alınacak kesinti riskini ayarlayabilir. Bu işlem sırasında, kullanıcıların sağladığı fayda ve toplam güç maliyeti ile tanımlanan toplam sosyal refahı en yüksek büyüklüğe çıkarmayı amaçlıyoruz. İlk olarak, sabit maliyet parametreleri altında değişen kesinti limitinin kullanıcı ve sağlayıcı tarafındaki etkilerini analiz ediliyoruz. Buna ek olarak, sabit kesinti olasılığı altında değişen maliyet parametrelerinin, kullanım ve üretim üzerindeki etkisini gözlemleyerek optimal kullanım ve üretim planlaması sunuyoruz. Son olarak, teklif ettiğimiz kesinti olasılığı kısıtlayıcı güç planlamasını rakip bir planlamayla karşılaştırıp, kesinti olasılığı kısıtlayıcı güç planlamasının performansının daha yüksek olduğunu gösteriyoruz.
Özet (Çeviri)
Smart grid is an electrical grid that uses information and communications technology to improve efficiency, reliability, economics, and sustainability of production and distribution of electricity. In this thesis, we study demand response, supply management and power scheduling in a smart grid in the presence of renewable energy sources aiming to increase efficiency and reliability of the grid by limiting the probability of energy shortfall which is introduced to the system with the uncertainty in the renewable energy production. In our setup, the energy provider can decide the amount of outage risk to be taken by adjusting the limit on the probability of energy shortfall. In this decision, the provider compares the cost of renewable energy production, which is greater than scheduled power production, with the cost of purchasing power from outside sources. During the process total social welfare, defined in terms of consumer utility and total cost of power imposed on the provider, is maximized. Consumer and provider sides' reactions are analyzed under changing probability of outage limits. In addition, the behavior of both supply and demand side are investigated under changing cost parameters and optimal consumption and production schedules are offered.