Automatic sigma-delta analog to digital converter architecture generator
Sigma-delta kipleyiciler için otomatik mimari geliştirici
  1. Tez No: 325538
  2. Yazar: ALİ MURAT GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. GÜNHAN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Sigma Delta analog sayısal çeviriciler daha basit analog devrelerle daha yüksek çözünürlüğe erişebildikleri için analog sayısal çeviricilerin yaygın bir türüdür. Geri ve ileri besleme yolları kulanılması performanslarını daha da arttırmaktadır. Ancak olası geri ve ileri besleme yollarının sayısı oldukça fazla olduğundan bu yollardaki kazanç değerlerinin bulunabilmesi önemli bir konudur. Bu tezde istenen özellikte topolojiler bulan otomatik bir Sigma Delta analog sayısal çevirici yazılımı ortaya konmuştur. Sonra bu yazılım ikinci derece Sigma Delta analog sayısal çevirici topolojileri bulmak için kullanılmıştır. Bu sırada topolojilerin bulunabilmesi için bazı farklı yaklaşımlara ihtiyaç duyulmuştur. Sonra bulunan topoloji çözümleri simüle edilmiş ve karşılaştırılmıştır. Bu tezde bahsedilen yazılım çok amaçlıdır ve z uzayındaki başka tür topolojilerin bulunmasında da kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Sigma-delta A/D converters constitute a popular method of A/D conversion since they can achieve higher resolution with simpler analog circuitry. Using feedback and feedforward paths, their performance can be increased even further. However there are quite numerous possible feedback and feedforward paths and it is an important concern to find the gain values of these paths. In this thesis, an automatic tool is presented to find the optimum Sigma-Delta A/D converter topologies for desired specifications. The tool is then used to find some desirable topologies for second order Sigma-Delta A/D converters. Some different approaches are needed in order to find solutions. Then the solution topologies are simulated and compared. The tool presented is quite versatile and may even be used for other kind of topologies in z-domain.