Distributed spectrum sensing via energy detection in cognitive radios
Bilişsel radyolarda enerji algılama ile dağınık spektrum sezme
  1. Tez No: 325536
  2. Yazar: CAN ALTAY
  3. Danışmanlar: PROF. HAKAN DELİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Telekomünikasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Uygulama kolaylığı ve sinyal karakteristiklerine ihtiyaç duyamaması sebebiyle enerii algılama, spectrum sezme metodu olarak literatürde genişçe çalışılmış bir yöntemdir. Bu tez kapsamında, iki ana enerji algılama ile dağınık spektrum sezme problemine odaklanılmıştır. İlk problem tek bit karar veren algılama cihazlarında yanlış alarm olasılığını sabit düzeyde tutacak eşik değeri bulan algoritma geliştirmektir. İkinci problem ise gözlem kuantalanmasında en az bozulmayı sağlayacak kuantalama sevıyelerinin ve değerlerinin elde edilmesi ve algılama cihazlarının gözlemlerini kuantalayacakları bit sayısını elde etmek. Adaptif eşik değeri bulmak için iki algoritma önerilmiştir. İlk algoritma Newton yöntemini kullanarak anlık $P_F$ ve istenen $P_F$ arasındaki uzaklığı azaltmak üzerine kuruludur. Bu algoritma matematiksel olarak hesaplanmış $P_F$ için de, kestirilmiş $P_F$ değeri için de uygulanmıştır. İkinci algoritma her bir iterasonda yeni bir ayrık raslantı değişkeni oluşturup, bu raslantı değişkenini bir önceki algılama kararı ile karşılaştırarak çalışmaktadır. Bu algoritma, sistem eşik değerini gürültü varyasındaki her türlü değişime göre ayarlayabilmekte ve matematiksel $P_F(\lambda)$ fonksiyonundan tamamen bağımsız çalışmaktadır. İkinci problem için, Lloyd-Max algoritması ile, iki hipotezin birlikte en az bozulma ile kuantalaması bulunmuş ve performansı gözlemlenmiştir. Kuantalanan bit sayısı da ayrıca bu problem altında incelenmiştir. Iki hipotezin birleşimi olan sinyal üzerinden oran-bozulma fonksiyona bir alt sınır elde edilmiştir. Ayrıca farklı bir yaklaşım olarak, kuantalanmış gözlemler için Chernoff sınırı elde edilmiş ve bu sınırla farklı bit kuantalamaların performansları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy Detection is widely studied spectrum sensing system to detect signal energy due to its simplicity and lack of requirement signal characteristics. This thesis focuses on two main problems on distributed detection of energy detectors. The first problem is threshold finding in the nodes due to achieve constant false alarm probability ($P_F$) for binary decisions. The second problem is to derive optimum quantization of node observations due to minimum distortion and to give a expression on number of bits should nodes quantize their observations. For adaptive threshold finding, two algorithms are proposed. The first algorithm depends on minimizing the distance between instantenous $P_F$ and desired $P_F$ by Netwon's method. This algorithm is implemented for both mathematically calculated and estimated $P_F$ values. The second algorithm depends on generating a discrete random variable and comparing it with the previous decision in every iteration. By this algorithm, system adjusts its threshold to any changes in the noise variance and works totally independent from $P_F(\lambda)$. In the second focus of the thesis, minimum distortion quantization of two hypothesis together is derived for Lloyd-Max algorithm and its performance is observed. Number of quantized bits of observations is also in the scope of this thesis. A lower bound on rate-distortion function is derived for the signal which consists of two hypotheses. Another approach on number of bits is handled by Chernoff bound which allows to compare performance of different bit quantizatons.