Bit manipulation attack to ultralightweight RFID protocols
Hafif ağırlıklı RFID protokollerine bit manipülasyon saldırısı
  1. Tez No: 325544
  2. Yazar: CİHAN ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF. EMİN ANARIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama), çok çeşitli ortamlarda fiziksel temas olmadan nesnelerin küçük etiketlerle etiketlenerek tanımlanmasını sağlar. RFID sistemi temel olarak etiket (tag), bir veya birden fazla okuyucu (reader) veveri tabanı sunucusundan (back-end server) oluşmaktadır. Düşük üretim maliyetleri ve küçük boyutları nedeniyle, RFID etiketlerinin yaygınlaşması ve kablosuz iletişim ana unsurlarından biri olması öngörülmektedir. Ancak, çoğunlukla RFID etiketleri maliyet kaygıları nedeniyle güvenirliği kanıtlanmış kriptografik işlemler yerine sadece basit elemanter işlemler kombinasyonları ile kısıtlanmıştır. Hafif ağırlıklı kimlik doğrulama protokolleri XOR, OR ve AND gibi sadece temel bitsel ve aritmetik işlemleri kullandığından bu sınıfta yer almaktadır. Bu tez genel olarak iki kısımdan oluşmaktadır. İlk bölüm daha önceki hafif ağırlıklı RFID protokollerinin ve güvenlik zayıflıklarının analizini içermektedir. İkinci kısımda ise sağlam hafif ağırlıklı kimlik doğrulama protokolünün geliştirilmiş versiyonu olan SLMAP* ve rastgele bölmeye dayalı yeni bir hafif ağırlıklı RFID protokolü olan PRAP incelenmiştir. Bit manipülasyon saldırısı sonucunda yeni oluşturulan rastgele değişkenlerin etikette ve okuyucuda farklı değerlerde atanması sağlanarak SLMAP* ve PRAP protokollerinin olası eşzamansız olması gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Radio frequency identification (RFID) enables identification of objects that are labeled with small tags in a wide variety of environments without needing a physical contact and a line-of-sight. A typical RFID system consists of mainly three components: tags, one or more readers, and a back-end server. Because of their low production cost and small size, RFID tags are becoming pervasive and foreseen as one of the main elements in ubiquitous wireless communication. However, computational constraints mostly driven by the cost concerns of RFID tags only permit to have security schemes that are simple combinations of elementary operations rather than the bullet proven yet computationally intensive cryptographic primitives. Ultralightweight RFID authentication protocols are considered as a class of these schemes because they only use the basic bitwise and arithmetic operations such as XOR, OR and AND. This thesis mainly includes two parts. First part includes the analysis of previous ultralightweight RFID protocols and their security weaknesses. At the second part, we analyze a modified version of the stable ultralightweight mutual authentication protocol denoted by SLMAP* and a new ultralightweight RFID authentication protocol based on random partition represented by PRAP. After bit manipulation attack, it is shown that some of the freshly produced variables can be assigned to different values at reader and tag side that presumably causes a desynchronization vulnerability both for SLMAP* and PRAP.