Fabrication and characterization of liquid electrolyte gated polymer field effect transistor for basic circuit applications
Temel devre uygulamaları için sıvı elektrolit kapılı polimer ince film transistörlerin üretimi ve incelenmesi
- Tez No: 325545
- Danışmanlar: DOÇ. ŞENOL MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Electrical and Electronics Engineering, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tezde, basit bir yapıya sahip elektrolit kapılı polimer ince film transistör tasarlanmış ve üretilmiştir. Transistörün çalıştığı potansiyel gerilim aralığını düşürmek için kapı yalıtkanı olarak elektrolit çözeltisi kullanılmıştır. Bu durum elektriksel çifte katman etkisi sayesinde kanalı indükleyen kapasitansın artmasını sağladı. Transistör bu sayede 1 volt ve altındaki potansiyel gerilimlerde çalışabilir duruma geldi. Uygulama basitliğinden dolayı ilk aşamada kapı elektroliti olarak saf su kullanıldı. Devre tasarımı için entegre bir transistör ve elektrot yapısı gerekir. Bu yüzden yenilikçi bir tasarım olan yüzeysel kapı electrodu tasarımı geliştirildi. Daha sonra projenin kimya departmanı tarafından hazırlanan sentezlenmiş polimerleri deneyebilmek için kanal uzunluğu 4 mikrometreye düşürüldü.. Değişik transistör yapılarının ölçüm sonuçlarının karşılaştırılmasına göre, belli bir derişime sahip elektrolit çözeltilerin daha hızlı iyonizasyon sağladığı tespit edildi. Ticari amaçlı P3HT ve hidrofilik fonksiyona sahip P3HT-co-P3PEGT polimerleri ile üretilen transistörlerin karşılaştırılması sonucunda, hidrofilik özelliğin elektriksel çifte katman kapasitansını arttırdığı belirlendi. Son bölümde, P3HT-co-P3PEGT ve 100 milimolar NaCl çözeltisi ile yüksek kazançlı invertör elde edildi. Böylece, bu çalışmada üretilen transistörün sayısal devreleri sürebilecek fonksiyonelliğe sahip olduğu kanıtlandı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a simple polymer field effect transistor structure is designed and fabricated. To decrease the operating voltage of the transistor, electrolyte solutions are used as gate material. Using electrolyte at the gate increased the capacitance of the induced channel by the effect called electrical double layer formation which allowed transistor to operate under 1V. In the first step DI water is used as electrolyte solution because of its application simplicity. In order to stabilize the gate electrode and create a solid structure for the circuit design a novel electrode framework which is named planar gate electrode structure is implemented. Then, length of the channel is adjusted to be able to analyze the functional polymers that has been synthesized Chemistry Department of the Project. Comparison of different transistor designs has shown that a certain extent of ionic concentration results in higher ionization rate, so increase in the transconductance of the transistor. After the comparison of transistors which are prepared by commercial P3HT and P3HT with hydrophilic functionalization (P3HT-co-P3PEGT), it has also been observed that hydrophilicity of the polymer increases the effect of electrical double layer capacitance. In the last section, a high gain inverter is achieved by integration of P3HT-co-P3PEGT and 100mm NaCl solution. Thus, it is proved that the fabricated OFETs in this study can drive basic digital circuit applications.