Minimum split coloring
Minimum yarık boyama
- Tez No: 325550
- Danışmanlar: PROF. NECATİ ARAS, YRD. DOÇ. TINAZ EKİM AŞICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Birleşimsel eniyileme, eniyileme alanının önemli bir dalıdır. Gerçek hayattaki örneğin ulaştırma, tarife, üretim ve telekomünikasyon alanlarındaki birçok problem bir birleşimsel eniyileme problemi olarak modellenebilir. Bir birleşimsel eniyileme probleminin sınırlı sayıda çözümü olmasına rağmen, bu çözüm kümesini taramak birçok problemde kolay değildir. Çizge kuramı, on yıllardır eniyileme alanında en çok çalışılan alanlardan biridir. Bu konuda birçok değişik yaklaşımı barındıran büyük bir yazın vardır. Bu alandaki en ünlü problemlerden bir tanesi çizge boyama problemidir. Bunun temel sebebi çok geniş bir uygulama alanı olmasıyla beraber bu problemi genel bir çizgede etkin bir şekilde çözen bir yol bulunamamıştır. Sütun üretme yönteminin dal-ve-sınır ağacının içinde kullanılması zor eniyileme problemleriyle başa çıkmada bir başarı öyküsüdür. Bu yöntem, birleşimsel eniyileme problemlerinin çoğunda çözüm kümesinin tek tek taranmasından ve dinamik programlama yönteminden daha iyidir. Bu tezde, çizge boyama probleminin bir genellemesi olan ve daha geniş bir uygulama alanına sahip Yarık Boyama Problemini inceliyoruz. Biz Yarık Boyama Probleminin genel bir çizgede sütun üretme yönteminin dal-ve-sınır ağacı içinde kullanılarak tam olarak çözülmesini açıklamaktayız.
Özet (Çeviri)
Combinatorial optimization is a very important branch of optimization field. Many problems in the real world such as transportation, scheduling, production, and telecommunication can be modeled as a combinatorial optimization problem. Although a combinatorial optimization problem has a finite set of solutions, examination of this solution space is not easy to accomplish in many problems. Graph theory is one of the most studied fields in optimization for decades. There is a huge literature on this field with very different approaches. One of the most famous problems in this field is the graph coloring problem. This is due to the fact that it has a wide range of applications but in the same time, it is extremely difficult to find an efficient way to solve it. Column generation method embedded in a branch-and-bound tree is a success story in dealing with difficult optimization problems. In most of the cases, it is better than the enumeration of the solution space and dynamic programming solution method in combinatorial optimization problems. In this thesis, we consider a generalization of the graph coloring problem called Minimum Split Coloring Problem which covers an even wider application area. We develop a column generation method embedded in a branch-and-bound tree to solve the Minimum Split Coloring Problem exactly in general graphs.