Kisa dönem enerji üretiminde maliyet ve emisyon optimizasyonu
Cost and emission optimization in short term power generation scheduling
- Tez No: 325558
- Danışmanlar: PROF. İLHAN OR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Industrial and Industrial Engineering, Energy
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Dünya genelindeki enerji kullanımında günden güne bir artış gözlemlenmektedir. Aynı şekilde giderek artan elektrik enerjisi talebi, kurulu güç, temiz enerji kaynağı ve düşük maliyetli teknolojilerde daha fazla artış ihtiyacı doğurmaktadır. Bu bakımdan verimli elektrik enerjisi üretimi dünya çapındaki enerji politikalarında hayati bir rol oynamaktadır. Bu çalışma, günlük ya da haftalık zaman dilimi gibi herhangi belirlenmiş bir planlama periyodu süresince, belirlenmiş bir güç santrali grubu için; kısa dönem, dinamik bir enerji üretimi profili oluşturmada Kısa Dönem Enerji Üretimi Planlaması (KDÜP) problemine ait bir optimizasyon modeli inşa etmeyi amaçlamaktadır. Toplam elektrik üretim maliyeti minimizasyonunu hedefleyen yapılandırılmış modeli, Birim Taahhüt ve Ekonomik Dağıtım adlı iki alt problemin kombinasyonu olarak tek bir ana model dahilinde belirlenmiştir. Bu düşünce ile, hem bireysel üretim santrallerinin ne zaman ve ne kadar süre üretimde olacağının seçimi hem de enerji talebinin taahhütlenmiş ve üretimde olan birimler arasındaki optimal dağıtımı tek bir modelde, daha açık ve uygulanabilir bir yolla belirlenmiş olmaktadır.Doğrusal olmayan bir karışık tamsayı programlama modeli ile formülize edilen KDÜP modeli, çok sayıda farklı senaryo altında çözümlenmiştir. Dolayısıyla bu çalışmanın; müşteri yük talebi, maksimum sistem emisyonu sınırı, üretim başına toplam maliyet ve minimum açık ve kapalı durma süresi sınırları gibi çeşitli temel faktörlerin, KDÜP üzerindeki etkilerini daha iyi incelemeye yönelik bir platform oluştuması beklenmektedir. Ayrıca, çalışmada, senaryo sonuçlarının karşılaştırmalı analizleri tartışılmış ve deyalı bir şekilde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Worldwide a considerable increase in energy use is being experienced day by day. Likewise, ever increasing electrical energy demand leads to an increasing need in installed capacity, clean energy resources and low cost generation technologies. In this respect, efficient electrical energy generation plays a crucial role in worldwide energy policies globally. This study aims to construct an optimization model of Short Term Generation Scheduling (STGS) problem to generate a short term dynamic power generation profile for a given set of power plants (PPT) for any specified scheduling period, such as a daily or weekly time horizon. The constructed STGS model aiming the minimization of the total electricity generating cost is determined as a single main model including the combination of two subproblems called the Unit Commitment and the Economic Dispatch problems. Having originated from this point of view, both selection of the individual PPTs when to be in operation and for how long, and optimal allocation of the power demand among the committed and operating units are determined in one main model, in a clear and applicable way.The STGS model, which is formulated as a mixed integer non-linear programming model, is solved under a variety of scenarios. Accordingly, this study is expected to provide a platform to better analyze the effects of various key factors such as customer load demand, system maximum emission limit, total cost per production, and minimum up and down time limitations on the STGS. Moreover, in the study, comparative analyses of the scenario results are discussed and presented in detail.