Determining the anthropometric characteristics of adult male population of Turkey
Türk yetişkin erkek nüfusunun antropometrik veritabanının oluşturulması
  1. Tez No: 325557
  2. Yazar: ELİF EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. MAHMUT EKŞİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Ergonomi, kısaca, ?insan merkezli? tasarım olarak tanımlanır. İnsan vücut ölçüm bilimi olan antropometri, ergonomik tasarımda ana rol oynar. Bu nedenle, tasarımcılar antropometrik veriler ve bunların kullanımlarına aşina olmalıdır ki güvenli ve verimli operasyonu başarmak ve/veya kullanmak için çalışma sistemlerini, makinaları, ekipmanları, araçları, binaların boyutlarını, tekstil ve tüketici ürünlerini tasarlayabilsinler. Antropometrik veriler, uuslar ve ırklar arasındaki değişimi gösterebilir. Bu nedenle, antropometrik veritabanı, her ulus için bir ihtiyaçtır. Türk nüfusu için yapılmış birçok çalışma olmasına rağmen pek çoğu Türk nüfusu için uygun ve kullanılabilir bir antropometrik veritabanı kurmak için gereken özelliklerden yoksundur. Bu nedenle, bu çalışmanın ana amaçları şunlardır: (i) yetişkin Türk erkek nüfusu vucüt ölçüleri için güncel veritabanını ortaya koymak, (ii) yaş ve meslek faktörlerinin vücut ölçüleri üzerindeki etkisini araştırmak, (iii) sonuçları Türk ulusu ve diğer milletler için daha önce yapılan çalışmalarla karşılaştırmak ve (iv) zaman içerisinde gözlenen değişimi ortaya koyabilmek. Bu amaçla, 18-70 yaş arası 250 kişilik örneklemden statik ve dinamik toplam 65 adet vucüt ölçüsü alınmıştır. Örnekleme, Türkiye'nin yedi bölgesinden tabakalandırılmış metodla yapılmıştır. Örneklem, 2 meslek ve 5 yaş grubuna bölünmüştür. Bu çalışmanın sonucu olarak, Türk yetişkin erkek nüfusundan alınan 65 vücut ölçüsü, istatistiksel olarak tanımlanmıştır. Ortalama boy ve kilo değerleri, 171.5 cm ve 76.6 kg bulunmuştur. Sonuçlar göstermiştir ki, boy uzunluğu ve diğer dikey vücut ölçüleri yaşla birlikte önemli ölçüde azalmıştır; bu durum da seküler trendi doğrulamaktadır. Ayrıca, hafif işlerle çalışan insanlar ağır işlerde çalışanlara göre önemli ölçüde daha ağır bulunmuştur. 1980 yılındaki erkeklere ait verilerle yapılan karşılaşturma göstermiştir ki, ortalama olarak boy 3 cm, kilo 8 kg artmıştır. Diğer uluslarla yapılan karşılaştırma sonuçları da şunu göstermiştir ki; Türk erkek nüfusunun antropometrik ölçümleri genel olarak Güney Avrupalı ve Amerikalılar ile benzerken, Güney Asyalılar'dan büyük ve Kuzey Avrupalılar'dan küçüktür.
Özet (Çeviri)
Ergonomics briefly can be described as ?human-centered? design. Anthropometry, the science of human body measurements, plays a major role in ergonomic design. Thus, designers must be familiar with anthropometric data and their applications so that they can design work systems, machines, equipment, tool, proper sizing of buildings, clothing and consumer products to achieve safe and efficient operations and/or use. Anthropometric data may show variation among nationalities and races. Hence, an anthropometric database is a need for every nation. Although there are a number of studies on the anthropometry of population of Tukey, most of them lack in various aspects to establish a valid and usable anthropometry database for the population of Turkey. Therefore, the main objectives of this study are as folows: (i) to generate an up-to-date anthropometric database of adult male population of Turkey, (ii) to investigate the effects of age and occupation on body dimensions, (iii) to compare the results with past male anthropometric data of Turkey and with other nationalities, and (iv) to investigate the dimensional changes over time. For the purpose, 65 static and dynamic body dimensions were taken from 250 adult males ages from 18 to 70 yrs. Sampling is done in a stratified manner including subjects from seven regions of Turkey. Subjects were divided into two occupational and five age groups. As a result of this study, 65 body measures of adult male population of Turkey were statistically determined. Average stature and weight were found as 171.5 cm and 76.6 kg, respectively. Results also indicate that stature and other vertical body dimensions decreases with age significantly, proving the secular trend. Also, nonmanual group was found significantly heavier than the manual group. A comparison with 1980s male data indicates that, on average, stature increased 3 cm and weight increased 8 kg. The comparison results with other nationalities indicate that anthropometric data of the male population of Turkey, in general, is similar to the some Southern Europeans and Americans in the USA, greater than Southern Asians and lower than Northern Europeans.