Quantifying the risk of portfolios containing stocks and commodities
Hisse senedi ve emtia içeren portföylerin risk ölçümü
  1. Tez No: 325559
  2. Yazar: SILA HALULU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. WOLFGANG HÖRMANN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, hisse senedi portföylerinin çok değişkenli dağılımlarını modellemek ve böylelikle pratikte risk hesaplamaları yapabilmek için kopulalar kullandık. Kopulalarrassal değişkenler arasındaki bağımlılık yapsını tanımlayabilmek için kullanlır, böylece bileşenlerin ayrı olarak modellenmesinde ve aralarndaki bağımlılık yapısının temsil edilmesinde yararlanlır. Ayn zamanda emtia, kıymetli metaller, ham petrol vs. ile çeşitlendirilmiş hisse senedi portföylerinin çok değişkenli dağılımlarını modelledik ve birleşik getiri verisinebir kopulalar kümesini oturttuk. Bu amaçla, New York Hisse Senedi Borsası'ndan 20 adet hisse senedi, altn ve ham petrol seçtik ve kopula metodunun seçilmiş portföylerin çok değişkenli dağılımlarına uygun olup olmadgn analiz etmek icin hisse senedi portföyü, altın ile hisse senedi portföyü, ham petrol ile hisse senedi portföyü ve altın ve ham petrol ile hisse senedi portföyü oluşturduk. Modellerin uygunluğunu kontrol etmek icin 20 değişik alpha değeri kullanılarak günlük ve haftalık geriye dönük test uyguladık. t ve genelleştirilmiş hiperbolik dağılımlarıntek finansal araç getirilerini modellemek için çok cazip modeller olduğunu ve t kopulanın finansal araç getirilerinin aralarındaki bağımlılık yapısını en iyi temsil eden kopulaolduğunu gördük. Bu modeli portföylerin risklerini hesaplamak için kullandık ve ham petrol olağan bir hisse senedi gibi davranırken, altnın portföy riskini azalttığını gözlemledik.
Özet (Çeviri)
In this study, we used copula method in order to model the multivariate return distributions of stock portfolios and, in this manner, to implement this model for risk measure evaluations in practice. Copulas are used to describe the dependence between random variables thus, are enjoyed to model the marginals separately and to represent the dependence structure between them. We also modeled the multivariate return distributions of stock portfolios diversified with commodities, precious metals, crude oil etc. and tted a set of copulasto the joint return data. With this aim, we selected 20 stocks from New York Stock Exchange, gold and crude oil and constructed stock portfolios, stock portfolios with gold, stock portfolios with crude oil and stock portfolios with gold and crude oil inorder to analyze whether the copula method fits the multivariate return distributions of selected portfolios. In order to check the validity of the models, we implemented daily and weeklyback testing using 20 different alpha values. We found that t distribution and generalized hyperbolic distributions are very nice models for modeling individual financial instruments returns and the t copula is the best copula to represent the dependence structure between financial instruments returns. We used this model to calculate the risks of portfolios and observed that adding gold decreases the risk of portfolios wherecrude oil behaves like an ordinary stock.