Strategic analysis of product recovery management by using system dynamics approach
Ürün geri kazanım yönetiminin sistem dinamiği yaklaşımı kullanılarak stratejik analizi
- Tez No: 325573
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ ARAS, PROF. DR. YAMAN BARLAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmadaki amaç, sistem dinamiği yaklaşımı kullanılarak, ürün geri kazanım yöntemlerinin en gelişmiş türü olan yeniden imalat süreçlerine başlayan bir firmanın kârlılığının analiz edilmesi, uzun vadede yeniden imalata yapılan yatırımların firma gelişimi açısından avantajlı olup olmadığının araştırılması ve eğer kârlıysa, yeni ürün ve yeniden imal edilen ürün için olması gereken fiyat ve kalite değerlerinin incelenmesidir. Çalışmadaki model, yeni ürün üreten ve ürün geri kazanımı yöntemiyle yeniden imalat yapan bir firmanın iç sisteminin, ilginç müşteri tabanı dinamikleri oluşturduğunu göstermektedir. Literatürde yer alan mikro düzeydeki çalışmalardan farklı olarak bu çalışmada, yeniden imalat yöntemiyle elektronik ürün üretmenin kârlılık üzerindeki etkileri devlet teşviği ve çevreci marka imajı da göz önünde bulundurularak uzun dönemli, makro düzeyde analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, by using system dynamics approach, we aim to investigate the profitability of a company engaging in remanufacturing, which is the most advanced form of product recovery. Our motivation is to find out (i) whether investing in remanufacturing is advantageous for a company in terms of long term profitability and (ii) what should be the quality and price levels of the remanufactured and manufactured products. The model shows that a company offering new and remanufactured products in the market generates interesting long term customer-base dynamics endogenously. Different from the studies in the literature that deal with micro level issues, we analyze the effects of being involved in remanufacturing of electronic products on the profitability of the firm in the long term, at macro level, by also taking into account the green image factor and the government incentives for the firms that perform product recovery.